Trenčana ERNESTA BOKROŠA (44 r.) vyhlásili za najlepšieho trénera minulého ročníka v českej hokejovej extralige. Bývalý asistent kouča slovenskej reprezentácie Jána Filca si popri finiši s prípravou svojho Zlína na obhajobu majstrovského titulu nedá ujsť ani vývoj Svetového pohára.
Môže slovenský tím urobiť zázrak a postúpiť vo štvrťfinále cez Kanadu?
Prečo nie? Hokejové klzisko je na zázračné výsledky vďačnou pôdou. Naši však musia dať prvé dva góly. Nie jeden, dva! Potom si viem predstaviť, ako sa slovenský tím dostane do hrdinskej eufórie a Kanaďania do kŕča. Všetko je to o tom, aby sme začali strieľať góly.
Prečo sme ich v doterajších troch zápasoch strieľali tak zúfalo málo - iba štyri?
Nie všetko sa dá v hokeji vysvetliť racionálne. Jednoducho, to musí začať padať. Ako Čechom v zápase s Nemcami. Česi sa s Fínmi i Švédmi tiež trápili, ich hviezdy sa však v pražskom zápase uvoľnili na úkor Nemcov a vo štvrťfinále so Švédmi určite nie sú bez šancí. Slovenským útočníkom očividne robil problémy fyzický štýl kanadských a amerických bekov. Narážali do nich ako do pitbulov, ktorí idú v súbojoch nadoraz.
Ruskí obrancovia už nemusli byť pre našich útočníkov pitbulmi.
Bol to odlišný zápas. Ale opakoval sa náš psychologický problém z toho, že sme do tretice prehrávali.
Čo sa v českých hokejových kruhoch hovorí pred štokholmským štvrťfinále Švédsko - Česko?
Že pre trénera Vladimíra Růžičku je to nepochybne zápas sezóny. Láďo prakticky prebral tím zostavený Ivanom Hlinkom. Teraz chystá niektoré zmeny v zostave, napríklad Reichela presunie do štvrtej lajny. Ak mu to v Štokholme vyjde, bude kráľom. Čechom verím. Majú konsolidovanejší i o niečo skúsenejší tím než Slovensko. Navyše sa dá povedať, že krízu už majú za sebou.
Váš najsilnejší zážitok na Svetovom pohári?
Zápas Fínsko - Švédsko. Bola to skvelá prezentácia moderného európskeho hokeja, pri ktorom sa stierali rozdiely medzi postmi. Päť ľudí sa kompaktne menilo na útočníkov alebo obrancov podľa momentálneho držania puku. V prepracovanom kolektívnom poňatí si našli priestor aj hviezdy typu Forsberga. Zaujali ma aj perfektne nacvičené presilovkové signály.
Nebude pre európske postupujúce tímy hendikepom náhly presun do zámoria pred semifinále?
Určite áno. Ale od začiatku je jasné, že turnaj je šitý podľa predstáv NHL. Zoberte si len nepomer, že Česi i Nemci hrali v skupine doma len jediný zápas, kým Švédi a Fíni po dva. Nehovoriac o tom, že Rusi ani Slováci nehrali doma vôbec. Ale podobne to bolo už v roku 1996. "Cítim, že po triumfe zámorských tímov na poslednej olympiáde v Salt Lake pred dvoma rokmi dozrel čas, aby im niekto z európskej trojice Švédsko, Fínsko alebo Česko doma vypálil rybník.
VOJTECH JURKOVIČ