Podľa prvých výrokov prezidenta Vladimira Putina je jasné, že Kremeľ na svojom tvrdom kurze "prenasledovania separatizmu silou" nechce nič meniť, skôr naopak. Demokrati varujú, že to privedie len k ďalším teroristickým útokom.
Gruzínsko
V hre je pritom strašne veľa. Nejde len o Čečensko. Celkom jednoducho sa zásah proti obsadenej škole v Beslane môže premeniť na ďalšiu kaukazskú vojnu.
Medzi Osetmi, ktorí sú jedinými kresťanmi na severnom Kaukaze, a Čečenmi a Ingušmi panuje dávna nevraživosť. Pred 12 rokmi sa premenila na vojnu. Medzi únoscami v škole boli Inguši aj Čečeni. Krvná pomsta môže byť rozbuškou ďalšej vojny.
A mimo by asi nezostalo ani Gruzínsko. Moskva ho už dlhšie obviňuje, že slúži ako základňa pre čečenských rebelantov a tranzit pre medzinárodných teroristov. Okrem toho Gruzínsku patrí Južné Osetsko, ktoré sa chce spojiť so svojou severnou "sestrou". Na Gruzínsko už upozornili prví ruskí predstavitelia aj teraz.
Svet spí
Väčšina svetových lídrov je po obsadení a následnom krvavom oslobodení školy v takom šoku, že zabudla na skutočné príčiny série teroristických útokov v Rusku.
Pre Putina to znamená, že ani teraz nebude nútený zmeniť taktiku boja so separatistami.
Niektoré nezávislé ruské noviny napísali, že pokiaľ sa prezident obrátil na Bezpečnostnú radu OSN, aby odsúdila teroristov, mohol by požiadať medzinárodné spoločenstvo aj o technickú pomoc pri riešení čečenskej krízy, alebo o vyslanie mierových jednotiek.
Putin hovoril o globálnom probléme terorizmu vo svete, ktorého súčasťou je aj jeho čečenská odnož. Jedným dychom však dal najavo strach Ruska z toho, že mu svet chce ukradnúť Kaukaz. Preto si radšej účty s Čečenmi vyúčtuje sám.
"Režim sa nedokáže vyrovnať s chorobou, ktorú sám vyvolal," zhodnotila reakciu Kremľa politologička Lídia Ševcová. Podľa nej je pokračovanie vojny a jej rozširovanie takmer isté. Rovnako ako represia ruskej armády v Čečensku a radikalizácia guerilly ako odpoveď na masívne porušovanie ľudských práv. Podporu medzinárodného spoločenstva má Putin, nech už bude v Čečensku robiť čokoľvek, po beslanskej tragédii celkom zaručenú.
Arabi alebo vlastní?
Desať Arabov a jeden Afričan, ktorí boli podľa Federálnej bezpečnostnej služby medzi tými, ktorí obsadili školu, by na Kaukaze nikdy nemohlo nikoho napadnúť, keby nemali podporu časti miestneho obyvateľstva. Na Rusko nezaútočil medzinárodný terorizmus, ale jeho vlastní, nespokojní občania - teroristi, ktorých po sobotňajšej tragédii len pribudlo.