Staré rádiá s "východnou normou", ktoré nemajú možnosť chytiť veľmi krátke vlny (FM), používajú domácnosti najmä na strednom a východnom Slovensku. Na západe nevysiela Rádio Slovensko na stredných vlnách už odvlani.
"Jediný dôvod, prečo sme na stredných vlnách ešte vysielali, je, že VKV vysielačmi nie je pokryté úplne celé územie Slovenska," hovorí Miroslav Jabcon z úseku techniky a informatiky Slovenského rozhlasu. Podľa neho je vysielanie na stredných vlnách nielen nekvalitné, zašumené, veľmi citlivé na rušenie, ale aj energeticky náročné, čiže drahšie.
"Napríklad keď je vysielač v Nitre a chceme pokryť okolie Nitry až do Bratislavy, na VKV (FM) stačí dodávať vysielaču príkon do 20 kilowattov, ale na stredných vlnách 100 až 200 kilowattov. Zariadenia na veľký výkon sú drahé, životnosť kratšia, drahá je aj prevádzka," hovorí Jabcon. Rádiá, ktoré chceli vysielať na stredných vlnách, museli platiť viac, ako za vysielanie na druhej generácii veľmi krátkych vĺn.
V zahraničí nahradili strednovlnné vysielače modernými už dávnejšie. U nás na to neboli peniaze. "V škandinávskych krajinách sa pokúšajú šíriť strednými vlnami digitálne vysielanie. Dá sa to, ale podmienkou je vhodný vysielač a u nás také nie sú, druhou podmienkou je, že poslucháč musí mať strednovlnný prijímač, ktorý vie prijímať digitálny signál," hovorí Jabcon.
Majitelia starých rozhlasových prijímačov, ktoré nemajú "západnú normu", sa s nimi nemusia lúčiť definitívne. Na stredných vlnách ešte bude vysielať Rádio Regina, ktoré tiež patrí Slovenskému rozhlasu. Ostatné okruhy SRo, Rock FM rádio či Rádio Devín, vysielajú len na veľmi krátkych vlnách. (rf)
Z techniky
* Vysielanie na stredných vlnách je len mono.
* VKV má čistý, jasný zvuk, ktorý sa dá vysielať aj ste- reo.
* Na Slovensku je asi 70 vysielačov na VKV a asi 15 strednovlnných.
* Za šírenie signálu na stredných vlnách platili rádiá viac, ako za šírenie na veľmi krátkych vlnách.