Slovart, Bratislava
Táto kniha má veľmi ambiciózny cieľ: ukázať prehľadným spôsobom najvýznamnejšie štýly v dekoratívnom umení počas päťstoročného obdobia. Môže sa zdať, že pokus obsiahnuť také obrovské rozpätie, do ktorého patrí kontinentálna Európa, Anglicko a Amerika, a to od renesancie po postmodernu, je veľmi odvážny, ale hodnota takéhoto diela spočíva práve v šírke, ktorá zahŕňa premenlivosť užitého umenia a protichodné vplyvy v hlavných smeroch interiérovej dekorácie.
Gudrun Schuryová: Miazga života (Kultúrne dejiny krvi)
Kalligram, Bratislava, preložil Miloslav Szabo
Pod nechtami je ružová, na perách eroticky červená, s ňou sčervenieme od hanby, radosti či horúčavy: krv. Kto sa zaoberá červenou farbou, hneď si všimne "podivuhodnú šťavu", ktorá ľudí odjakživa fascinuje aj desí. Gudrun Schuryová, nemecká spisovateľka a lektorka literatúry na univerzite v Bambergu, sleduje stopy krvi v náboženstve aj mytológii, v umení a bežnom živote: od mafiánskych zvykov cez Snehulienku, legendy o upíroch, Starý zákon a Červený kríž. Čítanie, ktoré čitateľom sprostredkúva to, čo autorka konštatuje v úvode: "To, že sme nádobou na krv, si uvedomíme, až keď v nej vznikne diera."
Dušan Meško, Dušan Katuščák a kolektív: Akademická príručka
Osveta, Martin
Ako napísať seminárnu, ročníkovú, bakalársku, diplomovú, dizertačnú, habilitačnú prácu či odborný (vedecký) článok, ako si časovo rozvrhnúť ich prípravu, koľko času venovať vlastnému písaniu, ako upraviť a rozčleniť, citovať a uvádzať bibliografické údaje. A tiež ako postupovať v záujme ochrany autorských práv a vyhnúť sa niektorým etickým problémom, ako úspešne zvládnuť prednášku, pripraviť poster alebo obrazovú prezentáciu výsledkov, organizovať vedecké podujatie, ako sa pripraviť na vedeckú konferenciu v zahraničí či spracovať "európsky životopis", na čo myslieť pri príprave na pracovný pohovor atď. Na všetky tieto otázky ponúka odpovede Akademická príručka. Je určená študentom a pedagógom, školiteľom, oponentom, doktorandom, vedeckým pracovníkom i odborníkom z praxe.
Johanna Paunggerová, Thomas Poppe: Liečivá moc Luny (Cesta k zdraviu v harmónii s rytmami prírody a Mesiaca)
Ikar, Bratislava, preložila Barbara Semonská
Keď človek zistí, čo mu posilňuje telo a ducha, môže sa úspešne vyhýbať chorobám. A ak predsa len ochorie, môže vyzdravieť vlastnými silami. Len sa musí vo svojom živote naučiť rešpektovať a všímať si prírodné zákony a rytmy. Cestu k zdravému a hodnotnému životu nám pomôže nájsť táto kniha, ktorá sa opiera o prastaré a nadčasové poznatky o sile rytmov Mesiaca či o správnom okamihu. Dá nám návod, ako sa zdravo stravovať, zdravo bývať a brať do úvahy rytmus tela. Pochopíme, aký vplyv má sila myšlienok na telo, ducha a dušu. Keď nás potom získané poznatky budú sprevádzať po celý ďalší život, urobíme si ho krajším a radostnejším, no predovšetkým zdravším.
Jan Baleka: Vladimír Preclík
Academia, Praha
Autor predstavuje Preclíkovu prácu posledného desaťročia vrátane dokumentácie mnohými farebnými reprodukciami, sleduje však dielo lineárne. Text je založený na témach, výtvarných motívoch, materiáloch, technikách, zaoberá sa rozčlenením a rozvetvením tvorby. V rámci týchto tematických celkov konfrontuje však text Preclíkové súdobé diela s celou predchádzajúcou tvorbou do roku 1990, ktorá je tiež dokumentovaná čiernobielo v známkovom formáte. Výtvarné témy sú prepojené i so životnými osudmi, ba i s udalosťami politickými či spoločenskými.
(ba, jb)