Akoby sa naplnil sci-fi scenár z hollywoodskeho filmu - oko spravodlivosti bude stále otvorené, väzeň s decentným zariadením na nohe zároveň dostane šancu, aby sa namiesto márnenia času vo väzení vrátil do spoločnosti.
Minister vnútra David Blunkett tento projekt nazval "väzením bez mreží". Náramky sú určené predovšetkým pre sexuálnych násilníkov, vlamačov či zlodejov automobilov.
Systém je oproti prvým zariadeniam, ktoré dokázali len signalizovať, že odsúdený opustil domáce väzenie, oveľa vyspelejší. V prípade pedofila sa napríklad spustí v kontrolnom stredisku alarm, ak prekročí územie, na ktoré má zákaz vstupu - detské ihrisko, školský areál alebo dom, v ktorom týral svoju rodinu.
Zariadenie lokalizuje na presnosť niekoľkých metrov miesto, kde sa odsúdený pohybuje. Zabezpečuje tak aj dôkaz pre prípad, že by prišlo k porušeniu zákona.
Elektronický náramok sa môže stať súčasťou trestu pre odsúdených, ak o tom rozhodne súd. Využiť sa dá v prípade predčasného prepustenia väzňa, alebo ako súčasť miernejšieho trestu, keď jeho časť strávi odsúdený pod dozorom systému GPS mimo väzenia.
Na začiatok projekt odskúšajú na 120 previnilcoch. Napriek vysokej cene systému v Británii predpokladajú, že náklady na páchateľa budú nižšie než na jedno miesto vo väznici. Prieskumný projekt potrvá 12 mesiacov a bude stáť 3 milióny libier, na jedného väzňa na deň je to 68 libier. (mch, čtk)