o poriadku parlamentu.
Na poslancov čaká 107 bodov. "Neočakávam inú atmosféru, len takú ako naposledy. Nikto nevie, koľko poslancov má koalícia, koľko opozícia, a čo s nezávislými. Neviem, aké budú pomery počas rokovania pléna. To sa uvidí až pri hlasovaní," hovorí šéf klubu SMK Gyula Bárdos.
Opozícia sa pred schôdzou radila, poslanec HZDS Dušan Jarjabek hovorí, že rokovanie bude nepochybne búrlivé. Nevedel však povedať, či v niektorých prípadoch opozícia využije aj možnosť obštrukcií, ak v sále nebude dosť poslancov. "Na to musia byť politické rozhodnutia, a tie sa prijímajú tesne pred prijímaním zákona," povedal.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že zdravotnícke zákony z dielne ministra Rudolfa Zajaca sú top-prioritou ANO. Cieľom je podľa neho taká dohoda s partnermi, aby sa zákony "udržali v potrebnej kvalite".
Vládne strany na koaličnej rade reformu podporili, majú však viaceré pozmeňujúce návrhy. Zajac ich postupne s klubmi konzultuje. Niektorí z vládnych poslancov sa však posťažovali na spôsob, akým rokovania prebiehajú. "Kričí na našich poslancov, je agresívny," povedal jeden z politikov koalície.
Koalícia potrebuje získať pre reformu aj hlasy nezávislých poslancov. Martinákovej SF má však k reforme výhrady a už raz hlasovalo proti. Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský povedal, že zajtra sa má stretnúť s ministrom, aby hovorili o pozmeňujúcich návrhoch. "Ak nebudú akceptovateľné, ja nebudem hlasovať za reformné zákony."
O požiadavke, aby sa mohlo v parlamente hovoriť aj v menšinovom jazyku, poslanec SDKÚ Roman Vavrík povedal, že je "zažehnaná". Bárdos však hovorí, že SMK svoj návrh pri rokovaní o novele rokovacieho poriadku parlamentu predloží. Upozornil, že aj medzinárodné dokumenty hovoria, že získané práva menšín, by nemali byť oklieštené. "Skúsime to podčiarknuť, veď do roku 1996 takáto možnosť bola a nikto z poslancov SMK to nezneužil. Iba by sme sa mali k tomu vrátiť."
Zatiaľ nie je isté, či bude parlament voliť aj svojho podpredsedu. ANO zaň navrhuje Malchárka. Kým však nebude mať priaznivú reakciu všetkých strán vrátane nezávislých poslancov, nebude trvať na zaradení tohto bodu do programu. "Rokovania sú intenzívne a doteraz sme na zásadný odpor nenarazili. Počkáme si na atmosféru v parlamente," hovorí Malchárek.
(sp)
Z programu schôdze parlamentu
* Balík zákonov zdravotníckej reformy.
* Zákon, ktorý vrátil prezidentom (ide o dlhoročný spor medzi Kežmarkom a obcou Ľubica. Podľa novely by vláda mohla rozhodnúť spor aj bez súhlasu Ľubice, ktorá tvrdí, že jej patrí časť kežmarského sídliska Juh).
* Zmena zákona o rokovacom poriadku parlamentu. Najvážnejšia diskusia bude zrejme o návrhu SMK, aby sa v parlamente mohlo hovoriť aj v jazyku menšín.
* Zákony o fiškálnej decentralizácii (súvisia s dokončením reformy financií verejnej správy).
* Reštitučný zákon (umožnil by cirkvám a náboženským spoločnostiam, ktoré si nestihli uplatniť nárok na nehnuteľnosti - pozemky, hospodárske budovy, aby tak mohli urobiť v novej lehote).
* Opozícia mieni presadiť zákony o znížení spotrebnej dane na minerálne oleje, čo by malo podľa nej znížiť ceny pohonných látok, a o znížení DPH na potraviny.
* Poslanci dostanú informáciu o situácii v Iraku, ako aj informáciu o preskúmaní prípadných majetkových prevodov a iných finančných operácií nebankových spoločností v prospech politických strán v súvislosti s vyšetrovaním trestnej činnosti v nebankových subjektoch. (sp)