Na fotografii sú dve deti z niekoľkých stoviek obetí rukojemníckej drámy v severoosetskom Beslane, ktorá šokovala celý svet. Pamiatku obetí si uctili aj športovci, ktorí buď držali minútu ticha, alebo hrali s čiernymi páskami. V Taliansku si dali sviečky do okien tisíce ľudí. Toto spontánne gesto sa začalo potom, čo množstvo ľudí dostalo SMS správu s textom - Zapáľ dnes večer sviečku vo svojom okne za všetky deti zabité v Osetsku. Správa sa bleskovo šírila z mobilu na mobil. Prvú SMS správu poslala učiteľka z Bologne Allesandra Servadoriová. Starosta Ríma Walter Veltroni zapálil sviečky vo všetkých oknách rímskej radnice. FOTO - TASR/AP
BESLAN - V severoosetskom Beslane nakoniec zomrelo viac ako 400 ľudí, najmenej 150 z nich boli deti. Zásah proti teroristickému komandu, ktoré tri dni držalo v škole v zajatí viac ako tisíc ľudí, sa tak stal najkrvavejšou záchrannou akciou za posledné desaťročia.
Ruské oficiálne miesta len pomaly priznávali, že v škole zahynuli stovky ľudí. Ešte v piatok tvrdili, že obetí je najviac 150. Po víkende je jasné, že to nie je pravda. Viac ako 400 mŕtvych tiel hlásila hlavná márnica regiónu vo Vladikavkaze. Ďalších 260 ľudí je stále nezvestných. V nemocniciach leží vyše 700 ľudí.
V Beslane sa medzitým začali prvé pohreby. Celé mesto plače, rastie však aj hnev. A nie len pre neschopnosť vyrovnať sa s tragédiou, keď stovky ľudí aj tri dni po konci rukojemníckej drámy stále nevedia nájsť svojich blízkych. Stále hlasnejšie počuť kritiku čečenskej politiky ruského prezidenta Vladimira Putina.
Putin na tri hodiny v sobotu do Beslanu priletel. Chcel vyjadriť sústrasť príbuzným obetí. Dopadlo to však podobne ako jeho návšteva v nemocnici, kde sa mu zranený chlapček otočil chrbtom. Ľudia sú ešte viac nahnevaní ako pred prezidentovým príchodom. Majú pocit, že sa v meste len zastavil a hneď utiekol.
V televíznom vystúpení Putin prvý raz pripustil, že úrady nereagovali primerane a že sa ukázala slabosť Ruska voči terorizmu. Hovoril o medzinárodnom terorizme. Sľúbil aj sprísnenie bezpečnostných opatrení.
Analytici, ale aj bežní Rusi, sú však presvedčení, že prísnejšie kontroly problém nevyriešia. Za útokmi vidia ruskú vojnu v Čečensku.
Okrem počtu obetí zostávalo aj včera nejasné, koľko bolo v škole teroristov, o čo im naozaj išlo, kto ich riadil a aká bude odpoveď Moskvy.
Prečo zomrelo toľko ľudí
V beslanskej škole zomrelo najmenej 400 ľudí. Experti sa stále nevedia zhodnúť prečo. Isté je, že za tragickou bilanciou je séria chýb.
Prvá sa stala už niekedy v lete. Teroristi si totiž uložili časť výbušnín v škole už počas prázdnin. Miestna polícia to neodhalila.
Ďalšia chyba sa stala v momente, keď sa začala oslobodzovacia akcia. Dodnes nie je jasné, či akciu vyprovokovali únoscovia, čo začali odpaľovať bomby, alebo školu cielene prepadlo špeciálne ruské komando. Isté však je, že po prvej sérii výbuchov spadla strecha telocvične a zabila desiatky ľudí. Experti tvrdia, že ak zásah nezačali Rusi, nemali ani na výbuchy reagovať útokom. A keď už útok, tak poriadne zorganizovaný. To bol totiž asi najväčší problém akcie.
Ruským jednotkám sa nepodarilo udržať poriadok. Do školy sa hrnuli okrem vojakov a policajtov aj rodičia detí. Niektorí ozbrojení. V následnom chaose zomierali zbytočne ľudia.
Autor: kos