Pôvodná ponuka
Podľa medializovaných informácií ponúkla firma 19 miliárd korún. Na rozdiel od konkurentov prejavila záujem o celé elektrárne vrátane odstavených a končiacich jadrových blokov a nevýhodných zmlúv.
Upravená ponuka
Firma tvrdí, že ponuku zvýšila. Za spravodlivú považuje cenu okolo 50 miliárd korún, z ktorej však odpočítava problémové aktíva - dosluhujúce elektrárne a nevýhodné zmluvy. Podľa zistení agentúry Reuters je nová ponuka ruskej firmy vo výške 560 miliónov eur, čo zodpovedá 22,4 miliardy korún.
Vlastníctvo
V štátnom vlastníctve je 53 percent RAO UES. V priebehu dvoch rokov má prebehnúť privatizácia firmy, v ktorej by ruská vláda mala odovzdať majoritu strategickému partnerovi.
ČEZ (Česko)
Pôvodná ponuka
Firma ponúkla 31 miliárd korún. Ponuka neobsahuje odstavený jadrový blok A 1 a elektrárne V 1.
Upravená ponuka
Firma bližšie nekomentovala svoju novú ponuku. Tvrdí, že svoju ponuku považuje naďalej za najvýhodnejšiu pre celú slovenskú energetiku. Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedol, že nová ponuka je 660 miliónov eur, teda 26,4 miliardy korún.
Vlastníctvo
V štátnom vlastníctve je 67 percent akcií firmy. Pred dvoma rokmi česká vláda zrušila rozbehnutú privatizáciu firmy. Teraz sa znova hovorí o predaji časti akcií strategickému partnerovi.
ENEL (Taliansko)
Pôvodná ponuka
Ponúkaná cena bola 40 miliárd korún. Firma žiada zrušenie nevýhodných zmlúv, ktoré majú uzatvorené elektrárne s inými firmami (napríklad s Paroplynovým cyklom). Nie je známe, či sa Enel zaujíma aj o dosluhujúce jadrové aktíva.
Upravená ponuka
Podľa Reuters je nová ponuka Enel na úrovni 660 miliónov eur, teda 26,4 miliardy korún.
Vlastníctvo
V štátnom vlastníctve je 51 percent firmy. Talianska vláda uvažuje o predaji majoritného podielu.
(jj, reuters)