Ruská firma RAO UES včera podala upravenú ponuku na kúpu Slovenských elektrární. Rovnako spravili aj jeho konkurenti - ČEZ a Enel. Zľava - Jurij Melichov, tlačový tajomník RAO, Jevgenij Dod, generálny riaditeľ RAO, Natalia Sažinová, riaditeľka investičných aktivít RAO.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Všetci traja záujemcovia o kúpu 66 percent Slovenských elektrární včera vyhoveli požiadavke privatizačnej komisie a podali nové - vylepšené ponuky. Dve z troch firiem - ruský InterRAO a český ČEZ, ktoré svoje ponuky komentovali, ich vzápätí označili za najlepšie. Taliansky Enel sa podľa informácií SME nevyjadril.
Rusi zmenia majiteľa
Bližšie informácie poskytol len ruský RAO UES, člen rusko-nemeckého konzorcia InterRAO. "Zmenili sme cenu a snažili sme sa zodpovedať všetky otázky súťažnej komisie," povedal Jevgenij Dod, generálny riaditeľ RAO UES. "Cena sa zmenila smerom hore," dodal.
Firma tvrdí, že vyhovela i žiadosti privatizačnej komisie o zodpovedanie otázky o možných zmenách vlastníckych vzťahov vo firme v budúcnosti. Podľa denníka Pravda vyplynula táto otázka z obáv komisie súvisiacich s plánovanými vlastníckymi zmenami v ruskej energetike. Nemenovaný člen komisie údajne vyslovil strach, že vplyvom týchto okolností sa Slovenské elektrárne nakoniec môžu ocitnúť v rukách ruských oligarchov.
Odpoveďou ruskej firmy bolo potvrdenie, že k vlastníckym zmenám skutočne dôjde. "Podiel v štátu v InterRAO sa bude znižovať a predpokladáme, že väčšia časť RAO bude patriť súkromným investorom," povedal Dod. K privatizácii, ktorá je súčasťou postupnej liberalizácie ruského energetického trhu, podľa neho dôjde do dvoch rokov. "Nevidím v tom žiadnu neurčitosť, všetko sa bude realizovať v normálnom režime," povedal šéf firmy.
Dod odpovedal aj na súvisiace otázky o stabilite politického a ekonomického prostredia v Rusku v súvislosti s dianím okolo ropnej firmy Jukos: "Je to čisto hospodársky problém medzi štátom a spoločnosťou."
Nedôvera na Slovensku
Nespokojnosť vládnych strán na Slovensku s vlastníckou štruktúrou uchádzačov o Slovenské elektrárne napokon môže vyústiť do odloženia privatizácie. Pochybnosti o stabilite vlastníctva vyslovili už dve vládne strany - SMK aj KDH. Predseda SMK Béla Bugár SME povedal, že ak jeho strana nebude presvedčená o garanciách na naplnenie záujmov Slovenska, bude chcieť privatizáciu odložiť. KDH ústami poslanca Minárika vyslovila názor, že zmeny vlastníctva, ktoré sa okrem RAO pravdepodobne dotknú aj ČEZ, predstavujú výrazný hendikep pre záujemcov.
Nedôvera panuje aj v súvislosti s okolnosťami tendra. Obe spomenuté vládne strany, ale i nestranní pozorovatelia, kritizovali výroky ministra hospodárstva Pavla Ruska. Ten v priebehu tendra zapochyboval o kvalitách ponúk, ktoré podali Enel a ČEZ. Pochybnosti vyvolala aj samotná privatizačná komisia, keď pred dvomi týždňami požiadala uchádzačov o doplnenie podmienok. Transparency International upozornila, že niektorí záujemcovia budú môcť žalovať štát za to, že dopĺňaním ponúk umožnil dodatočnú cenovú vojnu. "Podmienky tendra musia byť predávajúcim veľmi jasne naformulované hneď od začiatku tak, aby nedochádzalo k tomu, že jednotliví súťažiaci majú alternatívny výklad. Ak to tak nie je, vytvára sa pre firmu, ktorá sa cíti byť diskriminovaná, priestor na rozbehnutie súdneho konania," povedala Emília Sičáková-Beblavá z Transparency.
Privatizačný poradca PriceWaterhouseCoopers včera potvrdil, že upravené ponuky dostal od všetkých troch finalistov. "Predmetom hodnotenia bude, do akej miery splnili záujemcovia predpoklady na to, aby sme mohli porovnať ponuky," povedal pre agentúru SITA Peter Mitka z PriceWaterhouseCoopers. Privatizačná komisia sa nimi začne zaoberať 10. septembra. Po ich vyhodnotení odporučí ministrovi hospodárstva najlepšiu ponuku. O víťazovi tendra napokon rozhodne vláda.