Karla Hoffmanna čakali pred väznicou Na Pankráci príbuzní, ktorí ho odviedli do pripraveného auta. FOTO - ČTK
Pred budovou väznice čakali na Hoffmanna jeho dve dcéry, niekoľko prívržencov a novinári. Prepustený bez slova nastúpil do pripraveného auta a zmizol. Hoffmann je zatiaľ jediný človek, ktorý bol právoplatne odsúdený za kolaboráciu s okupantmi v auguste 1968.
Súd vyhovel žiadosti väzenských lekárov, podľa ktorých sa zdravotný stav 80-ročného Hoffmanna v posledných týždňoch výrazne zhoršil. "Trpí radom chronických nevyliečiteľných chorôb, ktoré sú adekvátne jeho veku," povedala sudkyňa Pavla Augustinová.
Väzenskí lekári ešte pred dvoma týždňami v inom stanovisku tvrdili, že Hoffmann môže vo väzení zostať, pretože to jeho zdravie umožňuje. Podľa riaditeľa väznice Jaroslava Grubera sa mu však priťažilo, a to rozhodlo o zmene lekárskeho stanoviska.
Názoru lekárov paradoxne odporuje Hoffmannov advokát Kolja Kubíček, podľa ktorého sa zdravotný stav jeho klienta od nástupu do väzenia nezmenil. Samotný Kubíček je známy ako advokát kontroverzných osôb a minulý týždeň bol odsúdený na dva roky podmienene pre vydieranie svedka v inej kauze.
Hoffmann nastúpil do väzenia 9. augusta, pred bránami sa s ním spevom Internacionály lúčili desiatky jeho prívržencov. Dovčera bol najstarším väzňom v krajine.
Dostal štyri roky nepodmienečne za to, že na začiatku invázie vojsk Varšavskej zmluvy nariadil vypnúť rozhlasové vysielanie. Aj keď to zjavne urobil preto, aby zabránil odvysielať vyhlásenie odsudzujúce okupáciu, formálne ho odsúdili iba za porušenie telekomunikačného zákona.
O udelení milosti pre Hoffmanna uvažoval aj prezident Václav Klaus, ktorého tak rozhodnutie pražského súdu zbavilo nepríjemnej dilemy.
(pm, čtk)