Skupinu ozbrojencov, ktorá obsadila školu v Beslane, podľa ruských tajných služieb viedol Magomed Jevlojev, zvaný Magas. Problém je, že podľa iných zaručených správ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby Magasa po útoku na Ingušsko 22. júla 2004 určite zlikvidovali.
Ďalšia oficiálna správa uvádza, že za útokom stojí propagátor radikálneho islamu - vahábizmu Abú Omar as-Sajf. Ten vraj rebelov financoval zo zahraničia a je členom al-Káidy.
Podľa nezávislých zdrojov organizovali akciu najskôr obyvatelia severného Kaukazu vlastnými silami. Internetová agentúra povstalcov Kavkazcenter píše o zatiaľ neznámej skupine Osetský Džamaát, ktorá má byť zložená predovšetkým z občanov Osetska a vedie ju istý Chodov prezývaný Abdulla. Spolu s Ingušským Džamaátom, ktorý vedie Doku Umarov, sa údajne zúčastnila aj na júlovom útoku v Ingušsku.
Požiadavky
Kto za útokom stojí, zatiaľ jasné nie je, ale sú známe požiadavky. Odchod "ruských okupačných vojsk" z Čečenska, prepustenie spolubojovníkov z väzenia a uznanie nezávislosti Čečenska.
Podľa špecialistov bol hlavný cieľ útočníkov iný, pretože sami museli chápať, že napríklad nezávislosť Čečenska je nesplniteľná požiadavka. Ako potvrdil ruský politológ Andrej Pjantkovskij, hlavnou úlohou bolo najskôr vyprovokovať ďalší vojenský konflikt. Tentoraz za hranicami Čečenska i Ingušska.
Severné Osetsko si mohli útočníci zvoliť zámerne, keďže ide o jedinú neislamskú republiku na severnom Kaukaze, ktorá slúži ako ruská vojenská základňa a začiatkom 90. rokov viedla vojnu so susedným Ingušskom.
Vojenskí experti sa obávajú, že tradícia krvnej pomsty na Kaukaze povedie teraz k eskalácii násilia vo všetkých troch republikách - v Čečensku, Ingušsku i Severnom Osetsku.
Taktika ozbrojencov
Včera vyšlo najavo, že severoosetskí policajti mali informácie o možnom útoku na niektorú z miestnych škôl. Napriek tomu sa tragédii nepodarilo zabrániť.
Podľa špecialistov ozbrojené skupiny operujúce na severnom Kaukaze používajú v posledných rokoch veľmi účinnú taktiku, ktorá bráni tajným službám získať presné informácie a zefektívniť prácu rozviedky. Jednotlivé oddiely existujú viac-menej samostatne, o akciách sa medzi sebou nedohovárajú, osobne sa stretávajú zriedka, nie sú riadené z jedného centra, navzájom sa neinformujú.
Oficiálni predstavitelia čečenskej gerily, za ktorých je pokladaná skupina Aslana Maschadova zvoleného v roku 1997 za čečenského prezidenta, sa včera večer opäť od akýchkoľvek útokov na civilistov dištancovala. "Nie je ospravedlnenia pre túto neľudskú akciu, rovnako ako nie je ospravedlnenia pre zavraždenie 42 tisícov čečenských detí," píše sa v oficiálnom vyhlásení Umara Chanbijeva, predstaviteľa prezidenta Čečenskej republiky Ičkeria.
Maschadov sa cez svojho predstaviteľa v Londýne Achmeda Zakajeva ponúkol ako sprostredkovateľ a bol ochotný prísť na miesto. Ruská strana ale zvolila iný postup.
Pripravení na všetko
Útočníci boli zjavne pripravení na smrť a patrili možno k najradikálnejším islamským skupinám na Kaukaze. Podľa psychológa Michaila Rešetnikova v takom prípade muselo ísť o ľudí, u ktorých sa trauma vyvolaná celonárodnou tragédiou Čečenov spojila s osobným nešťastím, napríklad stratou blízkych a postupnou radikalizáciou názorov.