o počtoch obetí aj to, kto vlastne boj začal.
O udalostiach v Beslane nemohli informovať dve ruské novinárske kapacity na čečenské otázky: Anna Politkovská a Andrej Babickij. Politkovskú s prudkou otravou odviezli do nemocnice. Leží na jednotke intenzívnej starostlivosti potom, čo na letisku vypila čaj. Babickij zasa nemohol odletieť z moskovského letiska Vnukovo. Najprv policajti tvrdili, že v jeho batožine našiel policajný pes niečo podozrivé, neskôr hovorili, že bol opitý. Babickij je ešte stále vo väzbe. Aj to jeden zo signálov, ako ruské oficiálne miesta nezvládajú alebo nechcú zvládať mediálnu stránku udalostí v Beslane.
Nemenovaný televízny novinár v BBC povedal, že informovanie o rukojemníckej dráme v ruských televíziách bolo také slabé, že niektorí ľudia ani nevedeli, že sa niečo deje. Ruská štátna televízia správy o Beslane až do včerajšieho dramatického rána prinášala skôr sporadicky a sústreďovala sa na emocionálnu stránku.
Podľa mediálneho analytika BBC sa v televízii ani neobjavila videokazeta, na ktorej rodičia unesených detí prosili prezidenta Putina, aby vyhovel teroristom.
Niektorí novinári zo štátnej televízie vraj priznávajú, že pomerne laxný prístup k celej kauze môže byť výsledkom "tlaku zhora".
Nezávislé médiá sa však do vlády pustili pomerne ostro a obviňujú ju zo zodpovednosti za poslednú vlnu násilia.
Vplyv štátu na novinárov, ale aj jeho prístup k vlastným občanom sa prejavili aj po páde dvoch lietadiel minulý týždeň. Oficiálne miesta niekoľko dní, napriek stanoviskám expertov, hovorili, že havárie spôsobilo technické zlyhanie. Až o štyri dni priznali, že to boli teroristické útoky.
Mediálni experti tiež upozorňujú, že prezident Putin hovoril o udalostiach v Beslane až na druhý deň po obsadení školy, aj to len po stretnutí s jordánskym kráľom. Nemal televízny prejav v hlavnom vysielacom čase.
Autor: mik, čtk