Podľa nemenovaných zdrojov agentúry Reuters teraz český ČEZ a taliansky Enel ponúkajú za dve tretiny slovenskej firmy 24,6 miliardy korún. Ponuka ruského záujemcu RAO UES je podľa Reuters 22,4 miliardy korún.
Všetky tri firmy sa líšia aj postojom k problematickým častiam elektrární, ako sú odstavené jadrové bloky alebo nevýhodné zmluvy, ktoré uzatvorili predchádzajúce vedenia firmy.
Upravené ponuky bude najprv skúmať privatizačný poradca a 10. septembra ich dostane privatizačná komisia. Tá má ministrovi hospodárstva odporučiť víťaza.
O tom, kto napokon elektrárne získa, rozhodne vláda. Či sa tak stane ešte tento rok, nie je isté, pretože najmenej dve vládne strany spochybňujú viaceré aspekty privatizácie. SMK i KDH prekážajú napríklad nedoriešené vlastnícke vzťahy.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že chce vidieť záruky o zachovaní záujmov Slovenska aj po privatizácii elektrární. "A chceme ich vidieť v privatizačnej zmluve. Ak by sme o nich neboli presvedčení, radšej by sme privatizáciu odložili."
Podpredseda KDH Pavol Minárik zopakoval výhradu KDH, že záujemcovia o elektrárne sami onedlho podstúpia privatizačný proces. "Nestabilita vlastníctva, to je pre nich vážny hendikep," povedal. (jj)