Najlepší strelec slovenskej reprezentácie Szilárd Németh nastúpi v Moskve na svoj 45 zápas. Doteraz dal 17 gólov, v Moskve by rád svoju bilanciu vylepšil. Snímka je z prvého stretnutia kvalifikácie MS 2006 Slovensko - Luxembursko 3:1, v ktorom Németh vyšiel strelecky naprázdno. Vpravo je Luxemburčan Peters.
ŠTARTFOTO - JAKUB SÚKUP
Z Moskvy od nášho redaktora Miroslava BukovaTo slovenská futbalová reprezentácia ešte nezažila. Včera dopoludnia plne obsadený špeciál spoločnosti Sky-Europe asi so 130 pasažiermi na palube pokojne roloval na štartovacej dráhe bratislavského letiska na plánovaný odlet do Moskvy. Hráči si urobili pohodlie, funkcionári vypínali mobily, stewardky rutinovane kontrolovali pripútanie osadenstva. Klasika, aká sa deje pred každým odletom.
Ostala by ňou, keby sa tesne pred vzletom neozvalo nepríjemné konštatovanie. Kapitán lietadla si v poslednej chvíli všimol, že poveternostný radar nie je celkom v poriadku a pre istotu radšej stroj otočil na preverenie.
Po chvíli modro-biely Boeing zastavil a do pilotnej kabíny sa vrútili technici. Pri nefungujúcej ventilácii sa futbalisti áčka vo vkusných modrých oblekoch potili zrejme viac, ako sa budú zajtra na moskovskom štadióne Dinama. Dvadsaťjednotkári cestovali v športových úboroch, takže osobnú uvoľnenosť privítali v tej chvíli s väčším nadšením.
Do rúk cestujúcich sa dostali noviny, časopisy, každý si krátil chvíľky zdržania po svojom. Zhruba po hodine sa ozval v reproduktoroch lietadla vytúžený povel na opätovné pripútanie sa a o pár minút na to sa Boeing bez problémov odlepil z bratislavského asfaltu.
Akoby došlo na slová trénera brankárov slovenskej reprezentačnej dvadsaťjednotky Alexandra Vencela staršieho. Jeho syn, bývalý reprezentant Slovenska, chytá momentálne za francúzsky druholigový Le Havre, ktorý je skraja súťaže na čele tabuľky. Šaňo bol minulý víkend doma a keď odlietal do Paríža s rovnakou spoločnosťou, lietadlo nebolo v poriadku a musel čakať dve hodiny na odlet.
Meškanie zrejme odradilo aj ruské médiá, pretože po prílete na moskovské letisko Šeremetevo nebol zvedavý na slovenské mužstvo ani jediný domáci novinár či televízny štáb.
Oba reprezentačné tímy privítalo vľúdne počasie, no 24 stupňov Celzia sa pod oblakmi rýchlo zmenilo na zhruba polhodinový dážď. Nevedno, komu by zajtra vyhovoval viac. Galisov tím sa ubytoval v štýlovom hoteli Meždunarodnaja, mužstvo do 21 rokov sa uchýlilo do Slovenského domu, neďaleko slovenského veľvyslanectva.
Cesta zo Šeremeteva do hotela nie je jednoduchá. A ani krátka. Po tunajších preplnených prospektoch s množstvom dopravných zápch a kolízií trvá viac ako hodinu. Niežeby väčšinou lady, volgy či žigulíky nerešpektovali dopravné predpisy, ale ak sa na križovatke objavia milicionári, ani červený semafor nie je neprekonateľnou prekážkou. Moskva si skrátka vyžaduje v dopravnej špičke neoblomnú trpezlivosť a vysokú vodičskú zručnosť.
V ruskej metropole sa slovenský futbal už raz predstavil. Koncom mája pred desiatimi rokmi tu Venglošova reprezentácia prehrala v priateľskom medzištátnom zápase 1:2. O jediný slovenský gól sa postaral súčasný generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Dušan Tittel. Jeho zásluhou sme sa vtedy ujali vedenia. "Gólová strela sa mi mimoriadne vydarila, ale potom už triafali len Rusi," zaspomínal si. "Víťazný zápas však dosiahli z ofsajdu. O necelý rok nato sme hrali odvetu v Košiciach. Vyhrali sme presne rovnakým výsledkom a obidva naše góly strelil už nebohý Peťo Dubovský."
Vtedajší tréner Jozef Vengloš, ktorý tiež letel s výpravou do Moskvy, ani nechcel veriť, že to bolo pred desiatimi rokmi. Matne si to vybavoval v pamäti, no viac už ho zaujímal súčasný stav. "Ruský futbal dnes dopláca na nižšiu oddanosť hráčov k reprezentácii, k vlastnej krajine. Hráči majú skôr svoje osobné záujmy a až potom je na rade výkon v reprezentácii. To by mohla byť cesta pre naše mužstvo k dobrému výsledku," poznamenal šéf trénersko-metodickej komisie nášho futbalového zväzu.