Gyurcsány (vľavo) sa ako maďarský premiér bez pomoci zhora nezaobíde. Medgyessyho už domáca politika nezaujíma, do zahraničia však ako premiér ešte odcestuje. FOTO - REUTERS, ČTK/AP
V Maďarsku majú zaujímavú situáciu. Oficiálny predseda vlády Péter Medgyessy sa k svojmu kabinetu akosi nehlási. Vládu teda vedie premiérov nástupca, ktorého delegovala hlavná vládna strana, Ferenc Gyurcsány. Ten je však oficiálne stále iba ministrom športu a mládeže.
Prezident Ferenc Mádl najprv prijal právnu interpretáciu, že premiér aj vláda zostávajú vo funkcii plnoprávnej vlády ešte 30 dní po premiérovej demisii. Potom oznámil, že koho poverí zostavením novej vlády, oznámi až tesne po uplynutí lehoty. Prezidentovým postupom sa bude zaoberať ústavný súd, určite však nerozhodne do 30 dní.
Gyurcsány napriek tomu od minulého týždňa zostavuje novú vládu a rokuje o jej programe. Už predsedal vláde na jej pravidelnom stredajšom zasadaní. Nesadol si však do premiérskeho kresla, to zívalo prázdnotou.
Medgyessy už síce vo vláde nepracuje, ako premiér však stále bude cestovať po svete. Navštívi Taliansko a sídla Európskej únie i NATO.
Čo s ministrom financií
Na Gyurcsányovom ministerstve športu si celý týždeň podávali kľučky ostatní členovia vlády. Gyurcsány s každým pohovoril o problémoch jeho rezortu, o ďalších osudoch ministrov však vraj nehovorili.
Gyurcsány sa vytrvalo odmieta vyjadriť aj k otázke, ktorá zahraničie zaujíma najviac: či na svojom mieste zostane terajší minister financií Tibor Draskovics, ktorého zahraničie považuje za záruku rozpočtovej disciplíny a ekonomickej stability. V posledných dňoch opäť pribúdajú kuloárové informácie, podľa ktorých by mal Draskovics predsa len odísť. Stalo by sa tak potom, čo jeho rezort prizná, že deficit štátneho rozpočtu prekročí plánovaných 4,6 percenta.
Gyurcsány tieto informácie odmietol potvrdiť, poprel však aj to, že by sa stretol s osobami, o ktorých médiá špekulujú ako o možných Draskovicsových nástupcoch. Napríklad s bývalým ministrom financií a autorom známych stabilizačných "balíčkov" Lajosom Bokrosom.
Lídri oboch parlamentných strán socialistov a liberálov súbežne rokujú o novom vládnom programe. Liberáli už vyhlásili, že vo vláde nebudú chcieť nové posty, do programu by však radi presadili znižovanie daní, ktoré sa pomaly stáva ich hlavnou agendou.
Spokojný Fidesz
Za pozitívny pre seba považuje nástup Gyurcsánya do čela vlády aj opozičný Fidesz. Vedenie strany dospelo tento týždeň k výsledku, že po zvolení milionára Gyurcsánya za lídra socialistov už v Maďarsku niet vierohodnej ľavicovej strany, a preto sa Fideszu otvára možnosť získať do volieb v roku 2006 na svoju stranu aj tradičných ľavicových voličov. Jednou z hlavných taktík Fideszu by mala byť i do budúcna rozširovaná téza, že v Maďarsku je ekonomická kríza.