Slovenskí hokejisti počúvajú pokyny trénera Jána Filca (dole uprostred) počas tréningu pred prvým zápasom Svetového pohára proti Kanade v hale Bell Centre v Montreale. FOTO TASR - PAVEL NEUBAUER
Sold out - už dávnejšie počúvali záujemcovia o lístky na hokej Kanada - USA v pokladnici haly Bell Centre ležiacej priamo v centre Montrealu uprostred mrakodrapov tú istú odpoveď. Vypredané. Bolo tak aj napriek vysokým cenám vstupeniek od 100 kanadských dolárov a vyššie. "Kedysi platila za nášho najväčšieho hokejového súpera na ľade zborná Sovietskeho zväzu, teraz je to Kanada," dvíhal emócie pred úvodným stretnutím severoamerickej skupiny Svetového pohára najstarší hráč turnaja Chris Chelios. Kapitán tímu USA hral už na Kanadskom pohári v roku 1984, tento ročník je pre 42-ročného veterána zrejme posledný. Montreal leží neďaleko hraníc s USA, svoj tím prišli povzbudiť aj stovky fanúšikov zo susednej krajiny.
Kanadskí hokejisti vybičovaní atmosférou v hľadisku dostali súpera v prvej tretine pod veľký tlak, no skvelý brankár Robert Esche, spoluhráč našich útočníkov Handzuša, Somíka, Radivojeviča v Philadelphii Flyers, pochytal aj nemožné a za chrbát pustil iba jeden puk. "Chytal som v pohode, bez nervozity. Plné haly a hlučné obecenstvo máme aj v play off zápasoch o Stanley Cup," vravel Esche. V americkej kabíne vládlo po zápase ticho, hráči v tmavých oblekoch sa pomaly vytrácali k autobusu po chodbe obrovskej haly, kde ich ešte čakali fanúšikovia žiadajúci podpisy. "Až keď sme v druhej tretine začali hrať rýchlejšie, agresívnejšie, podarilo sa nám znížiť skóre. Škoda, ten začiatok nám ušiel," hľadal príčiny prehry americký tréner Ron Wilson a dodal: "Nič to. Naším cieľom je skončiť v základnej skupine na prvom alebo na druhom mieste, aby sme mali vo štvrťfinále výhodu domáceho prostredia, a to musíme splniť."
Hviezdy z NHL sú zvyknuté na novinárov v kabíne po zápase a majú už aj svoje finty ako im ujsť. Kapitán tímu Kanady Mario Lemieux, rodák z Montrealu, ktorý však za miestny tím Canadiens nehral, odpovedal na prvé otázky, potom zacúval pod sprchu a vyšiel akýmsi tajným východom priamo k autobusu s výpravou. Úlohu hovorcu tímu prevzal v šatni kanonier z Calgary Flames Jarome Iginla, ktorý sa trpezlivo bavil o hokeji ešte hodinu po zápase. "Pred ôsmimi rokmi som ešte ako junior doma v televízii pozeral finále World Cupu a po prehre Kanady s USA mi bolo do plaču. Teraz cítim malú satisfakciu. Lenže najdôležitejšie budú víťazstvá v play off," povedal Iginla. Zo slovenských hráčov si najskôr spomenul na bývalého spoluhráča v Calgary Ronalda Petrovického: "Rony je hokejista s veľkým srdcom."
Len desať minút chôdze od hokejovej haly, na najrušnejšej montrealskej ulici St. Catherine sa po zápase oslavovalo, akoby sa Kanada už stala víťazom turnaja. Fanúšikovia v dresoch s javorovým listom si ešte užili duel so Slovenskom a potom sa už ich mužstvo presunulo do Toronta, kde bude hrať aj play off. Slovenský tím sa do torontskej haly Air Canada Centre dostane okľukou cez americký St. Paul, tam hrá v piatok proti tímu USA.