MOSKVA, BRATISLAVA - Ruská guliarka Irina Koržanenková si postavila hlavu. Naďalej odmieta vrátiť zlatú medailu, ktorú získala 18. augusta v Olympii pod vplyvom dopingu. "To by znamenalo vzdať sa, priznať vinu," vyhlásila v rozhovore, ktorý publikoval denník Sovetskij sport.
"Je to moja medaila. Neukradla som ju, ale čestne zarobila," tvrdí. "Celý svet videl, že som si ju zaslúžila, preto nebude zatiaľ odovzdaná." Už jej však prestáva držať stranu aj ruská tlač. "Za Koržanenkovú trpí celá krajina," píše internetová stránka gazeta.ru. Cituje prvého podpredsedu Ruského olympijského výboru Valerija Kuzina, podľa ktorého, "ak Koržanenková nevráti medailu, vzniknú problémy a dosť vážne". Pripustil, že MOV môže zariadiť, aby ruskú zbornú zbavili možnosti štartu na veľkých medzinárodných podujatiach - na majstrovstvách Európy či mítingoch Grand Prix.
Okamžite vrátiť medailu vyzval Koržanenkovú vo verdikte o diskvalifikácii Medzinárodný olympijský výbor, pričom zodpovednosť za odovzdanie preniesol na národný olympijský výbor. Tridsaťročná guliarka to však odmietla, tvrdiac, že zlato už poslala domov. Cez hranice ho zrejme preniesol jej brat, ktorý bol tiež v Aténach. Kde je dnes, nikto nevie. Máte ho u seba? vyzvedali sa novinári. "Nie," odvetila. "A nie je ani v Azove, ani v Rostove." Na vysvetlenie: v prvom meste sa Koržanenková narodila a v druhom žije.
Ruská guliarka je dopingová recidivistka, preto ju čaká doživotný trest. Z dopovania ju usvedčili už na halových majstrovstvách sveta 1999 v japonskom Maebaši. Po pozitívnom teste Ukrajinky Vity Pavlyšovej chceli Koržanenkovú vyhlásiť za šampiónku, ale vzápätí sa ukázalo, že dopovala tiež.
Vtedy jej zistili v moči anabolický steroid stanozolol. Teraz zasa. Podobne ako ďalšiemu ruskému hriešnikovi na aténskej olympiáde, štvrtkárovi Antonovi Galkinovi. O tomto staromódnom dopingu (na halových ME 2002 ho našli aj v moči slovenského guliara Mikuláša Konopku) sa nedávno šéf Svetovej antidopingovej agentúry Kanaďan Dick Pound vyjadril, že jeho užívanie je "absolútnou aroganciou alebo hlúposťou".
Koržanenková sa po piatich rokoch k užívaniu stanozololu priznala, ale tentoraz je vraj nevinná.
Argumentuje tým, že test, ktorý jej v moskovskom laboratóriu robili tri dni pred odletom do Atén, bol negatívny. Koržanenková tvrdí, že aj ďalší po návrate. To prvé potvrdil aj šéf antidopingovej inšpekcie Ruského olympijského výboru profesor Nikolaj Durmanov. Vyslovil tiež presvedčenie, že "na 99,9 percenta" si guliarka nevzala doping v Aténach. Koncentrácia steroidu v aténskej vzorke bola nízka, "šlo o produkty rozpadu dopingu", čiže atlétka užívala stanozolol dávnejšie.
Ako je možné, že to nezistila skoršia analýza v moskovskom laboratóriu, do ktorého Rusi po dopingových škandáloch na zimnej olympiáde vrazili asi dva milióny dolárov? "Vybavenosť aténskeho laboratória, kde robili Korženenkovej analýzy, sa z dnešného hľadiska blíži k dokonalosti. A predsa prepustilo pred olympiádou svojho gréckeho vzpierača, ktorého posúťažný test bol pozitívny a musel vrátiť bronzovú medailu. Teda, možné je všetko," krčí ramenami Durmanov.
"Nemá inú možnosť, ako kov vrátiť," vraví druhý muž ruského olympizmu Kuzin. Korženenková je iného názoru. Tvrdí, že ju spolu s ostatnými ruskými olympionikmi pozvali na televíznu besedu na prvom kanáli, kde chce osloviť ministra športu Viačeslava Fetisova. Dnes vraj pripraví s právničkou odvolanie na Športový arbitrážny dvor v Lausanne.
Cirkus Koržanenková teda bude pokračovať. Šance na úspešný koniec sú však také mizivé, ako mizivá je pravdepodobnosť, že guliarka je nevinná.
MARIÁN ŠIMO