Ten v utorok spolu s kamarátom z detstva a Hamasu zabil v dvoch autobusoch v juhoizraelskej Beerševe 16 ľudí, takmer stovku zranil. Skoro pol roka sa v Izraeli nič podobné nestalo. Medzi obeťami je veľa prisťahovalcov z Ruska a trojročný chlapec.
V meste zažili samovražedný atentát vôbec prvýkrát. Dajú sa však očakávať ďalšie. Podľa analytikov je Beerševa "ideálna": mesto nechráni bezpečnostná bariéra a hebronská bunka Hamasu zodpovedná za atentáty je mimoriadne výkonná.
Významný je aj ďalší motív. V čase, keď umierali ľudia v autobusoch, presviedčal premiér Ariel Šaron tvrdé krídlo Likudu, aby podporilo jeho plán odchodu z Gazy. Po výbuchoch sa premiéra jeho ľudia opýtali: prečo robiť Palestínčanom láskavosť?
Čo môže Izrael urobiť? Možnosti sú obmedzené, vyskúšané a vždy riskantné: uzavrieť mestá pod palestínskou samosprávou, chytať teroristov, zabíjať ich šéfov a dostavať bariéru až po južný cíp štátu.
Izraelská tajná služba už pozná mená atentátnikov. Dvadsiatnici Ahmed Kawásma a Nisin Džabárí patria k popredným hebronským klanom. Do Beerševy sa dostali ľahko. Z Hebronu je to necelých 50 kilometrov po pohodlnej ceste bez akejkoľvek prekážky. Je pravdepodobné, že hebronský klan by mohol nahradiť teroristov z Gazy. Ich možnosti preniknúť do Izraela sú napriek obrovskej snahe a vynaliezavosti (v utorok zadržali muža s výbušninou v spodnej bielizni) čoraz obmedzenejšie. Keď sa v Gaze dozvedeli o Beerševe, v uliciach bolo 20 000 oslavujúcich ľudí.
Izraelskí bezpečnostní experti upozorňujú na ďalšiu znepokojujúcu vec. Nemenovaný dôstojník citovaný v denníku Haarec tvrdí, že útok v Beerševe financoval zo Sýrie Hizballáh. To by ešte mohlo zvýšiť napätie v regióne. Keď v októbri 2003 samovražedná atentátnička v Haife zabila viac ako 20 ľudí, bombardoval Izrael okolie sýrskeho Damasku. ( mik)
Útok na autobus v Beerševe prišiel po šiestich mesiacoch bez atentátu.