Arnold Schwarzenegger aj Bushova rodina presvedčivo tvrdili: toto je ten správny prezident. FOTO - REUTERS
Nielen osobnosti majú nahnať Georgeovi Bushovi body. Po prvom dni, ktorý bol plný útokov na demokratov, sa republikáni snažia ukázať prívetivejšiu tvár. Na pódiu sa dokonca objavilo heslo z predošlej kampane: súcitný konzervativizmus.
Republikáni robia všetko pre to, aby dnes v noci, keď Bush oficiálne prijme druhú kandidatúru na prezidenta, mal náskok pred demokratom Johnom Kerrym.
Prejavy, ktoré predniesol Terminátor - guvernér Kalifornie - Schwarzenegger, ale aj Laura Bushová a väčšina ostatných rečníkov, sú čistou propagandou. Na nerozoznanie od tých, ktoré zaznievali pred mesiacom v Bostone na zjazde demokratov. V Amerike to však zaberá.
Obaja hovorili, ako vidia súčasného prezidenta a prečo mu veria. Bushová povedala o jeho sile a odhodlanosti. O tom, ako ho často počula rozprávať sa s najdôležitejšími svetovými štátnikmi a ako si láme hlavu, ako vyriešiť problémy sveta. Hovorila, že je stále tým istým dobrým človekom, ktorého pred 26 rokmi stretla na pikniku.
Schwarzenegger porozprával, ako prišiel do Ameriky z Rakúska a ako sa vypracoval. Bushova Amerika je podľa neho najlepšou príležitosťou aj pre ostatných, aby splnili svoj sen. Vďaka Bushovi je vraj krajina bezpečná a v poriadku.
Vystúpenia bývalej filmovej superstar aj prezidentovej manželky boli dokonale prepracované. Obaja majú prilákať nerozhodných voličov. Arnie svojou hviezdnosťou, Laura ľudskosťou. Stratégovia si veľmi dobre zrátali, že Laura je u nerepublikánov výrazne populárnejšia ako jej manžel. V kombinácii s dvojičkami Jennou a Barbarou mali ukázať, že Bush je obyčajný otec rodiny. Akurát prezident.
Po prvých dvoch dňoch sa zdá, že republikáni zvolili dvojstupňovú stratégiu. Denník The New York Times ju nazval takto: Má rád psy, neznáša Kerryho. V pozadí je presvedčenie, že útoky na Kerryho zaberajú a posilňujú tradičnú republikánsku základňu. Reči o Bushovi ako otcovi, manželovi a súcitnom konzervatívcovi, ktorý nechcel ísť do vojny, ale v záujme americkej bezpečnosti to nakoniec urobil, majú prilákať umiernených, stredových a nerozhodnutých voličov.
Včera mal byť hlavným rečníkom viceprezident Dick Cheney, teda opäť fáza "neznáša Kerryho". Silný muž administratívy vyvoláva možno ešte väčšie emócie ako jeho šéf. Aj včera pochodovali New Yorkom tisíce demonštrantov. Tentoraz vyslovene proti Cheneymu, ktorý podľa médií stojí za všetkými kľúčovými rozhodnutiami: vojnou v Iraku, bojom proti terorizmu. Od pondelka zatkla polícia viac ako tisíc ľudí.
A na záver príde Bush. V jeho vystúpení by sa dva prúdy konventu mali zliať do jedného. V New Yorku by mal stáť rozhodný, ale predsa len citlivý vodca. Komentátori sa zabávajú, že všetko tomu nahráva. Prekážkou je jediný muž: samotný Bush. Už v pondelok povedal, že vojna proti terorizmu sa nedá vyhrať. Demokratický kandidát na viceprezidenta John Edwards sa hneď spýtal: Tak toto je ten rozhodný vodca?
MATÚŠ KOSTOLNÝ