Chirac, Putin a Schröder sa v Soči usmievali. Veľa dôvodov však na to nemali: Francúzsko bojuje o život unesených novinárov v Iraku, v Rusku sa každý deň ozvú teroristi. FOTO - REUTERS |
Trojka odporcov vojny v Iraku sa v čiernomorskom letovisku Soči stretla, aby hovorila o boji proti terorizmu. Stalo sa tak v čase, keď dve z troch krajín viedli s teroristami vlastný boj.
Francúzsky prezident Chirac zmeškal večeru, pretože zachraňoval dvoch unesených novinárov. Ukázalo sa, že ani kritika Georgea Busha a nesúhlas s vojnou nerobí z francúzskych civilistov nedotknuteľné objekty. A hoci by sa dvaja novinári mali nakoniec dostať na slobodu, odkaz teroristov je zrozumiteľný: v čase vojny s terorizmom neexistujú neutrálne strany.
Špecifickejší je prípad ruského hostiteľa. Ten vedie v tieni boja so svetovým terorizmom svoju vlastnú vojnu. Svojich hostí vítal v čase, keď už aj federálna bezpečnostná služba musela oficiálne pripustiť, že dve dopravné lietadlá spadli po teroristickom útoku. Jedno z nich malo mimochodom namierené práve na Putinovo prázdninové miesto. Večer potom bomba v Moskve zabila desať ľudí a včera únoscovia zajali školu.
Po boku so Schröderom a Chiracom sa Putin v Soči prvý raz podrobne k útoku vyjadril. Fakt, že sa k zodpovednosti prihlásila jedna z medzinárodných teroristických skupín s väzbami na al-Káidu, podľa Putina znovu potvrdzuje spojenie medzi deštruktívnymi živlami na území Čečenska a medzinárodným terorizmom.
Nálada v Soči však bola priaznivá. Trojka vyhlásila, že boj s terorizmom musia viesť spoločne a Schröder i Chirac poskytli svojmu strategickému partnerovi alibi. Obaja označili víťazstvo kremeľského kandidáta v prezidentských voľbách v Čečensku za akceptovateľné.
Podpora dvoch najväčších členských krajín Európskej únie prišla krátko po stanovisku Európskej komisie. Tá si myslí, že voľby neboli ani slobodné, ani férové. Podobný názor malo aj americké ministerstvo zahraničných vecí.
Boj s terorizmom bol na summite trojky najsledovanejšou témou. Irak, ktorý dal Moskvu, Paríž a Berlín dokopy, stráca na sile. Na prvom petrohradskom stretnutí dva dni po páde Bagdadu v apríli 2003 Bushovi kritici vojnu v Iraku nahlas odmietli. Na druhom stretnutí na okraj schôdzky OSN v septembri v New Yorku už svoje výhrady tlmili. Tretie stretnutie v Soči postrádalo tvrdý postoj k Iraku úplne.
Nemecko bude v Spojených arabských emirátoch cvičiť irackých vojakov a policajtov a chce tiež pomôcť pri organizácii irackých volieb. Prezident Putin dovolil poslať do Iraku zbrane.
Ruský hostiteľ o stretnutiach trojky vyhlásil, že napomáhajú priaznivému vývoju medzinárodnej situácie. Pokiaľ ide o boj s terorizmom a Putinovu vojnu s Čečenskom, platí, že stretnutia troch veľkých štátov napomáhajú najmä ruskej hlave štátu.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ