V Iraku sa včera po šiestich týždňoch v zajatí na slobodu dostalo sedem vodičov nákladných automobilov - traja Indovia, traja Keňania a Egypťan.
Arabská televízia al-Arabija v utorok večer oznámila, že oslobodenie Francúzov je blízko. Podobné vyhlásenia sú však skôr zlým znamením. Predchádzali aj poprave 12 nepálskych rukojemníkov.
Francúzsko vyslalo na Blízky východ zvláštnych agentov na čele s generálom Phillipom Rondotom. Expert na "tajnú diplomaciu" sa podieľal na oslobodení rukojemníkov v Libanone v roku 1986. Minister zahraničných vecí Michel Barnier pokračuje v turné po arabských krajinách. Jordánsko sľúbilo, že využije svoje kontakty v Iraku, vďaka ktorým oslobodili niekoľko jordánskych občanov.
Zatiaľ čo sa diplomati snažia oslobodiť novinárov všetkými možnými spôsobmi, Francúzi doma pokračujú v demonštráciách, petíciách a modlitbách za oslobodenie rukojemníkov.
Masívna účasť francúzskych moslimov na akciách prekvapila aj francúzske médiá. Jedna z účastníčok pondelňajšej demonštrácie v Štrasburgu zahalená v moslimskej šatke uviedla, že na nej nechce mať krv nevinných. Niekoľko mladých moslimiek je ochotných vymeniť sa za novinárov. Rodiny novinárov sa v utorok stretli vo veľkej parížskej mešite na spoločných modlitbách s predstaviteľmi francúzskeho islamu.
Francúzsko získalo vo veci oslobodenia rukojemníkov aj širokú podporu z moslimského sveta, zjavne aj vďaka odmietavému postoju k vojne v Iraku. K výzvam na oslobodenie novinárov sa pripojili organizácie, od ktorých sa niečo také nečakalo. Je to pravdepodobne výsledok francúzskej tajnej diplomacie, ktorá dokázala do tábora za oslobodenie novinárov priviesť Hizballáh a Hamas.
S vyhlásením za záchranu životov Francúzov prišla aj islamská iracká organizácia Džamaat Tawhíd Islamíjá. Vyzývajú svojich "kolegov", aby si uvedomili negatívne dôsledky popravy novinárov pre francúzskych moslimov.
Pozorne dnes budú vo Francúzsku sledovať, ako na začiatku školského roku do škôl nastúpia moslimské dievčatá. Očakáva sa, že v atmosfére rukojemníckej krízy bude menej problémov a moslimky si šatky pred školou odložia.
"Únos z nás moslimov spravil rukojemníkov. Skoro sa hanbíme vyjsť na ulicu," povedal v denníku Le Parisien predseda Združenia islamských organizácií vo Francúzsku Lhaj Thami Breze, ktorý patril ku kritikom zákona. "V tejto situácii nám ide o upokojenie. Radíme dievčatám, aby šatku nenosili." Dodal, že dievčatám, ktoré sa napriek tomu rozhodnú ísť do školy so šatkou, nebude jeho organizácia brániť.
PRE SME - MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg