Príslušníci ruských špeciálnych síl obliehajú školu v Beslane. FOTO - ČTK/AP
Vzlykajúce ženy a deti. Muži v uniformách a bielych košeliach pobehujú so samopalmi a kričia nestrieľajte! Tieto zábery zo severoosetského mesta Beslan včera opakovali všetky televízie sveta. Rusko úplne vyviedli z miery. Krajina je plná strachu. Za jediný týždeň prežíva už tretí veľký teroristický útok. Všetky majú prepojenie s vojnou v Čečensku, o ktorej prezident Vladimir Putin tvrdí, že sa už skončila.
Teroristické komando zajalo v prvý deň školského roku najmenej 250 ľudí, medzi nimi 132 školákov. Vyhrážajú sa, že keď sa ruské jednotky nestiahnu z Čečenska a neprepustia povstalcov, ktorých Rusi zajali po júlovom útoku v Ingušsku, celú školu vyhodia do vzduchu.
Deti aj dospelých hneď ráno zahnali z dvora, kde sa konala slávnosť začatia vyučovania, do telocvične, ktorú teroristi zamínovali. Míny sú údajne aj okolo budovy. Po celý deň sa k nim nedostala ani voda či jedlo.
Napriek tomu sa hneď ráno podarilo štrnástim deťom utiecť. Pri útoku sa skryli v kotolni a neskôr sa vytratili. Práve oni potvrdili, že medzi útočníkmi sú štyri ženy, ktoré majú na tele opásané nálože. Vyhrážajú sa, že pri začatí útoku vyhodia budovu do povetria. Podľa školákov väčšina ich spolužiakov i dospelých musí ležať na zemi, iba niektorí stoja v oknách ako živé štíty. V priebehu dňa sa potom podarilo utiecť aj ďalším deťom. Na slobode by vraj malo byť už 50 školákov. Rovnako ako správy o obetiach a 15 prepustených rukojemníkoch sa to nedalo overiť.
Vojská ministerstva vnútra, Federálna bezpečnostná služba aj armáda uzavreli hranice Severného Osetska i letisko. Na miesto stiahli obrovské množstvo vojenských síl z celej oblasti vrátane častí 58. ruskej armády dislokovanej v Severnom Osetsku.
Príbuzní detí boli veľmi nervózni, snažili sa prebiť cez zátarasy do školy, ale policajti ich vždy vytlačili späť. Hystéria vzrástla, keď počas dňa niekoľkokrát vznikla prestrelka a k večeru sa ozval zo školy výbuch. V jednu chvíľu začali zo školy teroristi strieľať z granátometov na obrnený transportér.
Na príbuzných zapôsobil aj syndróm predošlých rukojemníckych drám na Dubrovke a v Buďonnovsku. Preto prosili vojakov, aby v žiadnom prípade na školu neútočili. Na Dubrovke zajali 800 ľudí a potom, čo ruské špeciálne jednotky začali oslobodzovaciu operáciu a pustili do budovy divadla neznámy plyn, zahynulo okrem útočníkov aj 128 rukojemníkov.
Ani v Buďonnovsku, kde v nemocnici držali viac ako 2000 chorých vrátane novorodencov, sa nepodarilo predísť obetiam. Pri nepodarenom útoku špeciálnej ruskej skupiny Alfa bolo zabitých 130 civilistov a 36 ruských vojakov a policajtov. 400 ľudí bolo zranených. Oddiel Basajeva po vyjednávaní s premiérom Viktorom Černomyrdinom odišiel späť do Čečenska a začali sa mierové rozhovory, ktoré priniesli Čečensku niekoľkomesačné prímerie.
O únoscoch sa včera ešte veľa nevedelo. Rozchádzali sa správy o ich počte aj požiadavkách. Nepotvrdila sa ani informácia, že vyjednávať chcú iba so severoosetským prezidentom Alexandrom Dzasochovom či známym lekárom Leonidom Rošalom, ktorý vyjednával na Dubrovke. Podľa posledných informácií začali ruské úrady s útočníkmi rokovať.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME