ŽENEVA - Európska únia a sedem jej spojencov majú voľnú ruku na zavedenie sankcií na americké produkty v hodnote stoviek miliónov dolárov. Tak znie výrok arbitráže Svetovej obchodnej organizácie (WTO) vo veci amerických antidumpingových zákonov známych ako Byrdov dodatok.
Ten umožňuje, aby sa príjmy získané z antidumpingových ciel rozdelili medzi firmy zasiahnuté dumpingom.
Európska únia, Kanada, Japonsko, India, Mexiko, Brazília, Chile a Južná Kórea to považovali za porušenie pravidiel svetového obchodu a WTO im dala za pravdu. Krajiny v rámci WTO majú možnosť zaviesť antidumpingové clá voči firmám, ktorým preukážu, že dovážajú tovar za umelo nízke ceny s cieľom získať väčší podiel na trhu. Dodatok, ktorý je pomenovaný podľa jeho navrhovateľa demokratického senátora Roberta Byrda, však prekračuje pravidlá organizácie a je považovaný za nepovolenú štátnu pomoc priemyselnému sektoru.
Od roku 2000, keď dodatok začal platiť, Spojené štáty rozdelili medzi firmy okolo 700 miliónov dolárov získaných z antidumpingových ciel. Podľa WTO je to suma, od ktorej sa má odvíjať výška sankcií. Podľa rôznych odhadov sa môžu sankcie vyšplhať až na miliardy dolárov, ak by USA začali dodatok uplatňovať aj na kanadské drevo.
Komisár Európskej únie pre obchod Pascal Lamy a s ním aj ďalší diplomati však upozornili, že únia počká s realizáciou sankcií. "Dúfam, že USA teraz prijmú kroky na zmenu týchto opatrení a vyhnú sa tak riziku sankcií," povedal Lamy. Podľa diplomatických zdrojov sa únia nebude ponáhľať so zavedením sankcií, pretože by mohli zraniť aj európsky vývoz.
Naponáhlo nemá ani Washington. Hovorca úradu obchodného zmocnenca USA Roberta Zoellicka vyhlásil, že spolu s Kongresom sa budú snažiť vyhovieť pravidlám WTO tak, aby to podporili konkurencieschopnosť amerických pracovníkov. Agentúra Reuters citovala aj poradcu nemenovaného senátora, ktorý vyhlásil, že Byrdov dodatok krajina tak rýchlo nezruší, minimálne nie do konca tohto roka.
V Spojených štátoch sa prehra na arbitrážnom súde WTO stala súčasťou predvolebnej kampane. Demokratický kandidát John Kerry vyhlásil, že za sankcie nemôže zlý zákon presadený demokratickým senátorom, ale bushova administratívna, neschopná obhájiť tento zákon a amerických pracujúcich pred zahraničnou konkurenciou. (reuters)