BRATISLAVA, PRAHA - Kým na Slovensku sa mzdy obyvateľstva po uplynulom roku klesajúcej životnej úrovne začali zotavovať, u našich západných susedov ekonómov prekvapili štatistiky, podľa ktorých sa vývoj uberá opačne. Priemerný zamestnaný občan Českej republiky v druhom štvrťroku zarobil 17 817 českých korún (v prepočte 22 485 Sk). Je to o 4,3 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Po zohľadnení nárastu cien však reálna kúpyschopnosť Čechov narástla len o 1,7 percenta. "Takýto nízky medziročný prírastok sme nezaznamenali od 1. štvrťroka 1998, keď sme začali evidovať s dneškom porovnateľné časové rady," vyhlásil Český štatistický úrad.
Pod spomalenie rastu kúpyschopnosti sa podpísali najmä štátni zamestnanci, ktorým reálna mzda, teda príjem po očistení od cenových vplyvov, klesla o 3,1 percenta. Zamestnanci v podnikateľskej sfére, naopak, pocítili nárast reálnych príjmov v priemere o 3,2 percenta.
Porovnateľné údaje za Slovensko zatiaľ nie sú k dispozícii, Štatistický úrad ich zverejní až na budúci týždeň. Očakáva sa však pokračovanie pozitívneho vývoja, ktorým prekvapil už prvý kvartál. Priemerná mzda vtedy dosiahla 14 541 korún a napriek očakávanému poklesu sa kúpyschopnosť zamestnaných občanov zvýšila o 2,7 percenta.
Českí ekonómovia na rozdiel od dotknutých zamestnancov spomalenie rastu reálnych miezd vítajú. Analytik spoločnosti PPF Radomír Jáč odhadol, že produktivita práce rástla rýchlejšie než príjmy občanov. "Inými slovami, česká ekonomika si v druhom kvartáli nežila nad pomery," povedal. Rýchlejší rast produktivity než miezd je pre hospodárstvo dobrá správa, pretože firmám zostáva dosť peňazí na investície.
Hlavný ekonóm českej HVB Bank Pavel Sobíšek však varuje, že pomalší rast miezd sa môže odraziť v nižšej spotrebe, a tým aj v pomalšom raste ekonomiky ako takej. (ij, čtk)