BRATISLAVA - Slovensko by malo pridať v investíciách do informačných technológií, pretože tie zrýchlujú ekonomický rast krajiny. Taký je výsledok štúdie Slovenskej akadémie vied. Príkladom pre akademikov je Írsko, ktoré masívne investície do sektora katapultovali medzi rozvinuté európske krajiny.
Autori štúdie Vyplyv informačných technológií na ekonomický rast a zamestnanosť analyzovali vplyv investícií do informačných technológií na hospodársky rozvoj v devätnástich krajinách a zistili, že zdvojnásobenie investícií do sektora v porovnaní so súčasnosťou sa premietne do 11-percentného nárastu hrubého domáceho produktu. Rovnaký nárast investícií do softvéru a služieb zvyšuje tempo rastu ekonomiky o osem percent.
Šéf IT Asociácie Slovenska Juraj Sabaka si však myslí, že rozvoj sektora informačných technológií nie je všeliekom na problémy slovenskej ekonomiky. Nepredpokladá, že podobná situácia ako v Írsku sa zopakuje aj na Slovensku. "Írsko malo podľa neho pred desiatimi rokmi podstatne lepšie podmienky na vstup investorov ako dnes Slovensko. Je to anglicky hovoriaca krajina s podstatne lepšou vymožiteľnosťou práva, a preto väčšina amerických firiem zriadila v krajine svoje európske pobočky," povedal Sabaka.
Vývoj podľa šéfa IT Asociácie Slovenska ukazuje, že na Slovensku sa do informačných technológií investovať oplatí. V krajine už majú zastúpenie takmer všetci veľkí hráči informačného biznisu ako napríklad Alcatel, Dell, Hewlett Packard, Siemens, Microsoft, či IBM. "Slovensko je v súčasnosti v kurze a investori k nám chodia radšej ako do susedného Poľska, či Maďarska," povedal Sabaka.
Podľa akademikov však investície do informačných technológií rastú v porovnaní so svetovou špičkou pomaly. Už pred desiatimi rokmi Slovensko zaostávalo v investíciách do sektora za priemerom Európskej únie, keď do informačných technológií investovala približne jeden a pol percenta hrubého domáceho produktu. Analytická skupina IDC predpokladá, že do roku 2006 by sa mala miera investícií zvýšiť približne na tri percentá. "Vzhľadom na rýchly rozvoj sektora by to však znamenalo, že Slovensko v porovnaní so sledovanými krajinami nedosiahlo veľký pokrok," povedal šéf projektu Menbere Workie Tiruneh.
(dc)