Tento rok však začala poskytovať podobným systémom vzdelanie aj príspevková organizácia samotného ministerstva školstva Academia Istropolitana. Rozdiel je len v tom, že kým iné organizácie ponúkajú priamo bakalárske a neskôr magisterské či inžinierske štúdium, Istropolitana ako sprostredkovateľ Masarykovej univerzity v Brne ponúka dvojročný kurz bankovníctva. Absolvent kurzu potom môže chodiť ďalší rok na univerzitu v Brne a získa titul bakalára.
Istropolitana pýta za kurzy podobné sumy ako ostatné organizácie - za rok okolo 35-tisíc. Na zozname ministra Martina Fronca, ktorý poskytol polícii, sa Istropolitana neocitla práve preto, že ponúka len "kurz".
"Neposkytujeme vysokoškolské vzdelanie, len kurzy. Dávame si na to pozor práve preto, že sme príspevková organizácia ministerstva," povedala zamestnankyňa Academie Istropolitana. "Keď u nás ukončia kurz a majú všetky skúšky, môžu ísť ďalej v rámci fakulty v Brne."
Ministerstvo minulý týždeň vydalo vyhlásenie, že "istú dobu" registruje informácie z rôznych zdrojov, že na Slovensku poskytujú alebo chcú poskytovať vysokoškolské vzdelávanie organizácie, ktoré nemajú postavenie vysokých škôl.
Informácie pochádzajú aj z inzerátov, ktoré tieto školy uverejňujú. Z nich podľa ministerstva "ani jedna nemá akreditáciu a nie je schválená vládou", hoci práve to sú "zákonné podmienky" na poskytovanie vysokoškolského vzdelania na Slovensku. Porušenie zákona "nech posúdia orgány činné v trestnom konaní", píše vo vyhlásení ministerstvo.
Zahraničné vysoké školy svoje služby študentom ponúkajú väčšinou prostredníctvom vzdelávacej alebo mimovládnej organizácie práve preto, lebo na Slovensku nemajú akreditáciu ani povolenie. Slovenská vzdelávacia organizácia je teda v podstate iba sprostredkovateľom, študenti majú papiere, ako keby študovali napríklad v Čechách a boli regulárnymi študentmi českej univerzity.
Autor: rf