Úspech priťahuje mnohých ľudí, pretože sa spája s mocou, peniazmi, úctou a pod. Bude asi naivné sa domnievať, že dnešnú rivalitu a túžbu po moci vystrieda osvietená a nadšená spolupráca. Je to možno preto, lebo mnohé pracovné skupiny nepracujú ako tímy. Žiaľ, je to v mnohých prípadoch len koncentrácia ľudí , ktorí majú niečo spoločné, pokým sú pokope, ale nepracujú pre spoločný cieľ. Všetci môžu dostávať plat od toho istého zamestnávateľa, nemusia však pracovať spoločne. Nová spoločenská situácia, zmeny v hierarchii hodnôt, nové koncepcie - to sú faktory, ktoré si vyžadujú poznať nové modely riadenia inštitúcií a firiem, poznať nové myšlienky, ktoré by mohli pomôcť v praxi, a ktoré by tiež dokázali inšpirovať svojich podriadených. Odborníci tvrdia, že zlepšenie riadenia môže zvýšiť výkon organizácie o 30 % až 50 %.
Veľmi dôležitou podmienkou je, aby riadiaci pracovník nebol len niekomu oddaný, ale aby bol aj výkonný. Niektorí psychológovia a personálni manažéri zdôrazňujú, že riadiaci pracovníci musia uplatňovať aspoň základné princípy tvorivej komunikácie:
. vytvárať priaznivú atmosféru, t.j. vyjadriť porozumenie, vysloviť dôveru, akceptovať podriadeného, adekvátne kritizovať jeho chyby
. neponižovať podriadeného, nedotýkať sa jeho sebaúcty
. v prípade potreby nešetriť pochvalou.
Riadiaci pracovníci sa budú musieť naučiť vážiť si svojich podriadených. Určite mi mnohí dajú za pravdu, že v mnohých firmách (a aj v štátnej správe) mnohí riadiaci pracovníci fungujú z pozície sily a ich štýly riadenia sú chladné. Zamestnanci sa potom cítia preťažení, nedocenení, pracujú len aby zarobili peniaze, obávajú sa zmien. Samozrejme, že potom rozhodnutia svojich šéfov vnímajú ako nutné zlo. Situácia si bude stále viac vyžadovať, aby novodobí riadiaci pracovníci prostredníctvom zmeny vlastného spôsobu riadenia a vedenia ľudí zabezpečili zmenu uvedeného postoja aj u svojich podriadených. Ukazuje sa, že je veľmi dôležitá rotácia kádrov, pretože je až hrozné sledovať ako zmenila moc osobnosť riadiaceho pracovníka po dlhšej dobe (samozrejme, nie každého). U niektorých možno zaznamenať dokonca autoritátorskú anitikreatívnu osobnosť, ktorá sa prejavuje v strnulosti nápadov a netolerancie k nápadom svojich podriadených. Ako častý prejav v správaní takýchto veľkých šéfov možno zaznamenať postoj vládcu nad svojimi podriadenými.
Alan Loy Mc Ginnis vo svojej knihe Úspech píše: Ak je pravdou, že ľudia dokážu rásť, rozširovať svoje schopnosti, skladať stále veľkolepejšie hudobné diela, znamená to, že najlepšie riadime, keď slúžime, pretože tým vychovávame nasledovateľov, ktorí nás prekonajú. Z bežcov sa stanú tréneri a vedúci pracovníci zamestnajú svojich podriadených a budú ich tak dobre motivovať, že sa raz stanú ich nadriadenými.
Autor: PhDr. Dušan Piršel