V Banskej Bystrici nemajú sekvenátor - prístroj na DNA analýzy, lebo nie sú peniaze. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Kriminalistický a expertízny ústav v Banskej Bystrici ako jediný z troch špecializovaných pracovísk na Slovensku nemá sekvenátor - prístroj na DNA analýzy. S ich pomocou polícia dokáže identifikovať aj úplne zhorené telá či zvyšky kostier. Prístroj za viac ako milión korún umožňuje určovať totožnosť ľudí na 99,999 percenta.
DNA analýzy sa na Slovensku robia od roku 2000. Expert z odboru kriminalistickej biológie Dobroslav Lupták tvrdí, že k bratislavskému alebo košickému prístroju sa Bystričania dostanú len raz za dva týždne a mimoriadne im to predlžuje prácu. V ideálnych prípadoch sú schopní predložiť vyšetrovateľom výsledky analýz do dvoch týždňov, v praxi to však trvá aj mesiac.
"Bratislava je Bratislava a Košice sú zasa bližšie k východnej hranici," odpovedal Lupták na otázku, prečo Bystrica prístroj nemá. V dohľadnom čase by sa mal na pracovisku objaviť vyradený sekvenátor z Bratislavy, ktorý má však zatiaľ pokazené laserové delo a čaká sa na opravu. "Sľúbili nám, že prístroj dostaneme už v máji tohto roku."
V Banskej Bystrici ročne vypracujú približne 5-tisíc výstupov, väčšinou však ide o odborné vyjadrenia, a nie znalecké posudky. "Vyšetrovatelia nás niekedy nevolajú k prípadom, takže znaleckých posudkov nerobíme toľko, koľko by sme mali," hovorí expert Miroslav Pánik.
Ani v známom prípade vraždy poľského podnikateľa Szymaneka, z ktorej bol pôvodne obvinený Mikuláš Černák, údajne z mŕtvoly nebola odobratá vzorka na skúmanie DNA. Opačný prípad je spred roka, keď kriminalisti identifikovali pomocou DNA telo úplne zhoreného muža v Hriňovej a prípad uzavreli ako samoupálenie.
DANIEL VRAŽDA