Zmluva čaká študentov internátu už pri vchode do budovy, keď sa idú ubytovať. "O ničom som nevedel," hovorí chlapec, ktorý práve zaplatil za prvý mesiac. Pani pri stolíku mu ukazuje zmluvu a hovorí, že mu nezostáva nič iné, ako podpísať, ak chce dostať ubytovanie. "Nepáči sa nám to, ale podpíšeme, čo iné nám zostáva," povedali ďalšie dve študentky, ktoré sa práve sťahovali. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Asi šesťtisíc vysokoškolákov, ktorí dostali ubytovanie v bratislavskom študentskom domove Ľudovíta Štúra, sa musí povinne ubytovať do 20. septembra. Ak sa neubytujú - môžu to urobiť aj prostredníctvom súrodenca alebo rodiča - ich rezervácia prepadne a ubytovanie dostanú náhradníci. "Je to novinka," hovorí riaditeľ domovov Róbert Gula.
Študenti musia po novom podpísať aj zmluvu o ubytovaní, ktorú pripravovalo právnické oddelenie Univerzity Komenského. Mnohým z nich sa však nepáči a prekáža im hlavne článok šesť, ktorý hovorí, že študent sa zaväzuje využívať ubytovanie celých desať mesiacov. Výnimku udeľuje riaditeľ internátu a kvestor univerzity. "Ak sa zvýši cena - zmluva na túto možnosť upozorňuje - a my tu už nebudeme chcieť bývať, podľa zmluvy nemôžeme odtiaľto odísť," hovorí študentka filozofie na Univerzite Komenského.
Prorektorka Mária Ďuračinská povedala, že klauzula je v zmluve preto, že študenti často v priebehu roka odišli. "Potom sa už ťažko hľadá náhrada. Neviem, prečo sa to rieši takto cez médiá, dotyčný by mal prísť priamo sem, ak nesúhlasí. Toto nie je cesta," myslí si prorektorka.
Študenti sa v zmluve tiež zaväzujú, že súhlasia s ľubovoľnou kontrolou vo svojej izbe aj v ich neprítomnosti.
Ceny na "šturáku" sú už teraz vysoké. Za trojposteľovú izbu v starom bloku platí študent 900 korún mesačne, za jednoposteľovú na novom bloku 1500 korún.
Riaditeľ Gula hovorí, že 99 percent študentov zmluvu bez problémov podpisuje. Zmluvy podľa neho majú nastoliť finančnú disciplínu. "Ako by ste ošetrili to, keď sa zvýšia ceny energií?"
Od nových opatrení si riaditeľ sľubuje zvýšenie financií, pretože bude mať celých desať mesiacov plne obsadený internát a aj zaplatené. Za peniaze chce urobiť viaceré rekonštrukcie.
A ak niekto nepodpíše? "Nárok na ubytovanie nie je právo. Študent ubytovanie môže dostať, ale aj nemusí. Buď zmluvu podpíše, alebo ho neubytujeme. Je trh."
"Ak sa to bude zvyšovať, uvažovala by som o odchode," hovorí Silvia, študentka filozofie. "Najprv som odmietla zmluvu podpísať vzhľadom na podmienky, ktoré sú v nej uvedené. Na to bola reakcia, že bývať môžem ísť aj na privát. Tú pani poznám už niekoľko rokov. Bolo jasné, že sa na nich kladie tlak z vrchnosti a nemôžu s tým nič robiť," myslí si študentka štvrtého ročníka manažmentu.
Názor právnika
Zmluva je jednostranná
Právnička Zuzana Papšíková z advokátskej kancelárie Dedák&Partners považuje zmluvu, ktorú majú študenti pred ubytovaním podpísať, za nevyváženú. "Nerovnosť vidím v tom, že ubytovateľ má možnosť jednostranne meniť cenu a vôbec nie je povedané, kedy a ako."
Za "zvláštne ustanovenie" považuje aj bod, kde sa hovorí, že študent je povinný zaplatiť za ubytovanie celých desať mesiacov, aj keď by nárok na ubytovanie medzičasom stratil.
Podľa nej, ak by študent chcel odstúpiť od zmluvy, je pravdepodobné, že by musel zaplatiť celých desať mesiacov. Výnimky, ktoré schvaľuje riaditeľ, nie sú presne definované.
Podľa článku tri zmluvy, ak študent na vyžiadanie nepredloží lekárske potvrdenie, že jeho zdravotný stav neohrozuje iných, môže mu byť ubytovanie zrušené. "Zdá sa mi to nevhodné v tejto zmluve. Sú tu iné orgány, ktoré majú zabezpečiť karanténu a ochranu." (mož)