Už dávno nebolo v poľskom Sejme cítiť toľko emócií ako minulý týždeň. Parlament hlasoval o návrhu radikálnej pravice, ktorá chce od Nemecka náhradu vojnových škôd. Väčšina poslancov dolnej komory parlamentu napokon rezolúciu neschválila, ale citlivá debata sa zďaleka nekončí.
Nezáväzná rezolúcia má zaviazať poľskú vládu, aby od Nemecka požadovala reparácie za škody, ktoré krajina utrpela počas druhej svetovej vojny. "Nemôže byť zmierenie bez zadosťučinenia," kričal od rečníckeho pultu Jarosław Kaczyński, predseda opozičnej strany Právo a spravodlivosť. "Bude to jediný úspešný právny a politický prostriedok, ako zabrániť vlne nárokov z Nemecka," povedal jeden z navrhovateľov Antonié Macierewicz.
Rezolúcia sčasti odráža nálady v krajine. Mnoho Poliakov pobúrilo, že vyhnaní Nemci sa chcú obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva, aby im vrátil majetky. Skupina poslancov chce preto donútiť poľskú vládu, aby naopak požadovala reparácie od Nemecka.
Emócie v parlamente sa snažil upokojiť predseda opozičnej Občianskej platformy Donald Tusk. Jeho rodina už niekoľko generácií žije v Gdansku, jednom z miest znovuzískaných po druhej svetovej vojne. Podľa neho by mala poľská vláda presvedčiť svojich partnerov v Nemecku, aby prebrali zodpovednosť za odškodné voči svojim presídleným občanom. "V záujme Poliakov je Európa bez nárokov," presviedčal Tusk.
Dokument podporuje v podstate celá opozícia, proti je vládny Zväz demokratickej ľavice. Vláda sa obáva, že rezolúcia by mohla poškodiť vzťahy s Nemeckom. Podobný názor má štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jan Truszczyński. Podľa neho návrh rezolúcie "nie je efektívny a neslúži dobre poľským záujmom". Priznal však, že nemecké veľvyslanectvo vo Varšave rokuje s ministerstvom zahraničných vecí o spoločnom postoji v prípade súdnych procesov. Má to byť praktické riešenie politických dohôd s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom z jeho poslednej návštevy Poľska na oslavách 60. výročia Varšavského povstania.
Poľskí poslanci v piatok rezolúciu neschválili, ale väčšina rozhodla, že sa vráti na ďalšie prerokovanie do výboru pre zahraničné záležitosti. Ten už raz dokument podporil. To znamená, že debata bude v najbližšom čase pokračovať.
Priebeh diskusie v Sejme prekvapil nemeckého sociálnodemokratického poslanca Markusa Meckela, ktorý je spolupredsedom poľsko-nemeckej parlamentnej skupiny. "Autori toho uznesenia škodia dobrej atmosfére našich vzťahov. Nepredpokladal som, že dnes je ešte možný taký spôsob rokovania o poľsko-nemeckých vzťahoch," komentoval vystúpenia poľských poslancov.