BRATISLAVA - Stavebné sporenie v Česku je poznačené existenciou kartelových dohôd medzi stavebnými sporiteľňami. Český protimonopolný úrad udelil šiestim sporiteľniam úhrnnú pokutu pol miliardy českých korún, čo je najvyššia suma za porušenie pravidiel slobodnej konkurencie v Česku.
Slovenský protimonopolný úrad problémy na slovenskom trhu stavebného sporenia doteraz nenašiel. Snahy o dohody medzi stavebnými sporiteľňami zaznamenalo len Združenie slovenských spotrebiteľov. "Informácie neboli dostatočne preukázané, boli jednostranné a pochádzali len zo strany spotrebiteľov. Nik z kompetentných sa k tomu nebol ochotný vyjadriť, preto nebol podaný podnet na Protimonopolný úrad," povedal podpredseda združenia Jozef Lounek. U nás sa podľa neho vyskytujú tendencie unifikovať podmienky, ktoré nie sú prejavom zdravej konkurencie.
Podľa riaditeľa kancelárie Protimonopolného úradu Tibora Vrzgulu úrad žiadne šetrenie vo veci možnej existencie kartelových dohôd medzi stavebnými sporiteľňami nevedie. "Impulzom na prešetrenie situácie na našom trhu v oblasti stavebného sporenia môže byť podnet od občanov či vlastné podozrenie úradu," tvrdí Vrzgula. Dodal, že neexistujú žiadne informácie, ktoré by viedli k záverom, že sa stavebné sporiteľne dohodli na spoločnom zvyšovaní poplatkov. Podobe to vidí aj aj centrálna banka, ktorá zo zákona dohliada nad bankami. "Signály nasvedčujúce tomu, že sporiteľne nepostupujú v súlade s platnými normami, by donútili konať aj bankový dohľad. Tento by prijal opatrenia na nápravu stavu," tvrdí hovorca Národnej banky Slovenska Igor Barát.
Jednou z možností, ako sa vyhnúť prípadným dohodám stavebných sporiteľní a poskytnúť slobodu klientom, je umožniť prechod z jednej sporiteľne do druhej bez straty štátneho príspevku. Presne toto riešenie bude presadzovať české ministerstvo financií. "V prípade, že bude záujem trhu, ministerstvo financií sa takýmto návrhom bude zaoberať," tvrdí hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Sporiteľne nekomentovali úvahy o možnosti prechodu klientov z jednej sporiteľne do druhej pri zachovaní štátneho príspevku s tým, že by sa rady vyjadrili až potom, keď budú jasne sformulované podmienky.
(adp)