BRATISLAVA - Minister školstva podá trestné oznámenie na zahraničné vysoké školy, ktoré u nás tento rok ponúkajú vzdelávanie bez povolenia. Zahraničné školy ponúkajú väčšinou externé štúdium za poplatky, ale nepožiadali ministerstvo o súhlas a nemajú akreditáciu.
Martin Fronc povedal, že ide o 16 inštitúcií, no odmietol spresniť názvy a krajiny, odkiaľ sú. "Či dochádza k trestnej činnosti, musia rozhodnúť najskôr orgány činné v trestnom konaní." Podľa Fronca ide o neoprávnené podnikanie a podá oznámenie na neznámeho páchateľa.
Na správu už reagovali rodičia. Redakcii SME sa ozvala matka maturantky, ktorá správu počula včera v rádiu: "Čo robilo ministerstvo doteraz, keď rodičov upozorňuje až koncom leta, pred začiatkom školského roka?" Hovorí, že školám museli zaplatiť za prvý semester do 30. augusta, upozornenie teda prichádza neskoro. Inzeráty boli celé leto v novinách, vidieť ich podľa nej museli aj na ministerstve. "Alebo malo ministerstvo plošné prázdniny?"
Fronc nevedel v piatok povedať, či diplomy z týchto škôl uznajú aspoň materské krajiny. "Nemôžem posúdiť ich postavenie v krajinách." Len jediná - súkromná vysoká škola Bankovní institut - už požiadala o slovenskú akreditáciu.
SME sa nepodarilo spojiť s nikým kompetentným zo spomínaných škôl. Na rektorátoch väčšinou odpovedali, že ide o aktivity dištančných centier jednotlivých fakúlt, o ktorých nemajú informácie. Iba brnianska Masarykova univerzita odpovedala, že absolventi v Bratislave dostanú iba certifikát alebo osvedčenie, nie bakalársky titul. Po dvoch rokoch však budú môcť prestúpiť do Brna a ak štúdium dokončia tam, titul dostanú.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay hovorí, že konkurencia zo zahraničia "musí byť a je prirodzená". V prípade inštitúcií, ktoré u nás pôsobia bez akreditácie a vyberajú poplatky, hoci zákon hovorí, že vzdelávanie má byť bezplatné, ide však podľa neho "minimálne o spochybniteľnú činnosť".
Sinay hovorí, že absolventi by mohli mať problém, ak školy začnú vydávať diplomy materských zahraničných univerzít. Vtedy nikoho nebude zaujímať, či ich vydali za štúdium v Bratislave, diplomy budú uznané v celej Európskej únii. Krajiny by sa podľa neho mali dohodnúť na vzájomnom uznávaní diplomov a akreditácií. V prípade českých škôl, ktoré pôsobia u nás, by teda česká akreditačná komisia musela zaručiť rovnakú kvalitu štúdia ako na materskej univerzite.
(haj)