Najväčšou hádankou pre politikov Smeru a HZDS je to, ako sa zachovajú ich lídri Robert Fico (vľavo) a Vladimír Mečiar. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Na spoločný postup opozície vyzývajú jej viacerí predstavitelia a chcú dať vládnym stranám v parlamente najavo, že sú v menšine. Nad spoločnou stratégiou sa majú šéfovia opozičných strán stretnúť tento týždeň. Otázna je účasť Slobodného fóra.
"Treba zjednotiť opozičný blok, aby sa vyvinul tlak na niektoré maniere súčasnej vlády. Aby aj občania vedeli čítať jednotlivé strany v opozícii," hovorí podpredseda HZDS Anton Blajsko, ktorý je v strane vytrvalým prívržencom spolupráce so Smerom.
Aj podpredseda Smeru Dušan Čaplovič hovorí, že by bolo potešiteľné, keby obidve strany komunikovali. "Voličskú základňu by to viac stimulovalo."
Spolupráca medzi lídrami Smeru Robertom Ficom a HZDS Vladimírom Mečiarom sa však dlhodobo nedarí. Čaplovič hovorí, že každý z lídrov by si mal urobiť sebaspytovanie, lebo bez spolupráce iba uľahčí situáciu menšinovej vláde.
Blajsko si myslí, že na stretnutiach so Smerom by sa malo hovoriť aj o veciach z minulosti, aby "určité prieky" už neboli na stole a začalo sa hovoriť pragmaticky, lebo programy Smeru a HZDS sú podobné.
Koalíciu čakajú na jeseň kľúčové zákony zdravotníckej reformy a štátny rozpočet. Opozícia sa chystá dôslednejšie koordinovať svoje hlasovania práve pri zásadných témach. Rozhodujúci bude preto postoj nezávislých poslancov a Slobodného fóra (SF), pretože koalícia a ani opozícia nemajú v parlamente väčšinu.
Čaplovič hovorí, že SF je konzistentné a dajú sa s ním mnohé veci konzultovať. Už "ťažko" sa mu hovorí o nezávislých poslancoch, ktorí opustili HZDS. Aj Blajsko si myslí, že u odídencov z HZDS "nie je perspektíva".
SF však zatiaľ pozvánku na stretnutie opozície nedostalo. Podpredseda SF Branislav Opaterný povedal, že ak dostanú pozvánku, "musíme si to prejsť", lebo v ich prípade sa nedá hovoriť o programovej spolupráci s opozíciou. "My vládu kritizujeme z pravicových pozícií, v ekonomike máme liberálne postoje," povedal. Nevylúčil však spoluprácu v niektorých politických otázkach a veciach, kde nehrá dôležitú úlohu ideové zameranie SF.
Politológ Ľuboš Kubín pripustil ad hoc spoločný postup opozície pri rozpočte alebo pri zdravotníckej reforme. "Až do volieb však nemožno očakávať spoločnú opozičnú politiku. Stratégie Smeru a HZDS sa totiž neprelínajú," povedal.
Podľa Kubína si asi Mečiar uvedomuje, že spolupráca Smeru a HZDS ako základ budúcej vlády by nepriniesla Slovensku výhodnú pozíciu a počíta skôr s tým, že by mohol byť vypočítateľnejším partnerom pre časť vládnych strán. "Aj preto budú spôsoby vedenia opozičnej politiky rôzne. Fico pre niektoré svoje radikálnejšie kroky jednoducho nenájde podporu," myslí si politológ.
Ako sú rozložené sily v parlamente
Koalícia 68
Opozícia 60
Nezávislí 22
Ako bojovala opozícia s vládou?
Referendum o predčasných voľbách
Podnietila ho odborová centrála. K zberu podpisov sa však pridali aj opozičné strany, najmä KSS a Smer. HZDS sa už od počiatku stavalo k referendu zdržanlivo.
Šéf Smeru Robert Fico tvrdil, že atmosféra v spoločnosti je iná ako v roku 2000, keď sa na ľudovom hlasovaní zúčastnilo iba 20 percent občanov. V tomto roku prišlo k urnám necelých 36 percent, na platnosť referenda to nestačilo.
Odvolávanie ministrov
Ešte začiatkom roka presviedčal Fico opozíciu, že treba odvolať premiéra a celú vládu. Napokon však kapituloval oznámením, že opozícia nemá potrebných 76 hlasov a "pán Dzurinda sa môže usmievať". Na jar HZDS urobilo neúspešný pokus o odvolanie ministra financií Ivana Mikloša. Martinákovej SF sa k návrhu nepripojilo s odôvodnením, že sa nechce podieľať na prezidentskej kampani šéfa HZDS Vladimíra Mečiara. Po neúspešnom referende si opozícia povedala, že s odvolávaním ministrov počká.
Mečiar - Fico
Šéfovia HZDS a Smeru majú zložité vzťahy ešte z minulého volebného obdobia. Robert Fico totiž verejne odmietol ísť do vlády s politickou garnitúrou, ktorá bola okolo Mečiara v rokoch 1994 až 1998.
Do spolupráce obidvoch politikov tlačia ich stranícki kolegovia. Fico s Mečiarom a šéfom KSS Jozefom Ševcom sa stretli začiatkom tohto roka. Fico zo stretnutia odišiel, Mečiar povedal, že "ušiel". Fica totiž nahnevalo, že Mečiar odmietol podporiť návrh na odvolanie Dzurindovej vlády.
Rozdielne ciele i prostriedky
Smer sa vymedzuje ako líder v opozičnom tábore. Médiá zásobuje vyhláseniami, operatívne zvoláva tlačové besedy.
HZDS najskôr zamestnával odchod skupiny poslancov, potom to bola kampaň lídra hnutia Mečiara na post prezidenta a útlm po prehratých prezidentských voľbách. HZDS sa doteraz voči vláde správalo neutrálnejšie. Fico na to reagoval obvinením, že Mečiar má tiché dohody s premiérom Dzurindom. (sp)