BANSKÁ BYSTRICA - Kritika komunistov, ktorí si privlastňovali a zneužili Slovenské národné povstanie, hrdinstvo protifašistických bojovníkov a ďakovanie účastníkom odboja. Tieto témy obsahovali všetky štyri príhovory politikov k ukončeniu osláv 60. výročia SNP.
Na slnkom rozpálenej ploche pred pamätníkom Povstania v Banskej Bystrici sedeli stovky priamych účastníkov protifašistického odboja. Sklamala ich slabá zahraničná účasť, ale prezident Ivan Gašparovič aj premiér Mikuláš Dzurinda s ňou boli spokojní.
Český premiér Stanislav Gross roztlieskal ľudí svojím úvodom, keď povedal, že na takýchto zhromaždeniach sa "človeku trasú kolená, lebo je tam veľa ľudí, voči ktorým musí mať veľkú úctu a pokoru".
V príhovore Gross kritizoval totalitný režim. "Je smutné, že časť ľudí, ktorí sa podieľali na boji proti fašistickým okupantom, bola perzekvovaná, dostali sa do väzenia, mnohí museli emigrovať. Sú to fakty, ktoré sa ťažko dajú zakryť."
Ľudia Grossovi dlho tlieskali. Pred ním podobne o komunistoch hovorili v prejavoch premiér Mikuláš Dzurinda aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ale tých časť ľudí vypískala.
"SNP bolo rozhodnutím, ktorým sa Slovensko postavilo na stranu protihitlerovskej koalície. Zvolilo si správne. Nie preto, že sa zaradilo medzi víťazov, ale preto, že sa postavilo na stranu slobody a ľudskosti," hovoril Hrušovský.
Niektorých účastníkov osláv potom Hrušovský pobúril vetou: "Nesmieme zabudnúť ani na kruté perzekúcie, ktorých sa dopúšťala nová totalitná komunistická moc na našom území na niektorých účastníkoch protifašistického odboja, ktorí dokázali osobnú odvahu a práve preto ich nová moc vnímala ako nebezpečných."
Premiér Dzurinda si tiež vyslúžil piskot. "Šesťdesiat rokov si kladieme otázku, čie bolo Slovenské národné povstanie. Štyri desaťročia sa komunistická moc usilovala uchvátiť Povstanie pre seba. Potláčala rôznorodosť aktérov, rozmanitosť záujmov a takmer sa jej podarilo Povstanie zbaviť svojho vnútorného obsahu." Vtedy sa z časti obecenstva ozývali výkriky "fuj" a "hanba".
Úspech mal, naopak, prezident Ivan Gašparovič, hoci takisto hovoril o komunistoch. Jeho prejav obecenstvo sedemkrát prerušilo potleskom.
Gašparovič kritizoval minulý režim, lebo aj keď oslavy bývali pompézne, nie všetci odbojári požívali rovnakú úctu a vážnosť. "Najmä tí, ktorí bojovali na západných frontoch či na strane nekomunistických síl SNP, pociťovali diskrimináciu a neraz sa za svoje nasadenie cítili priam potrestaní a prenasledovaní," povedal.
Do Pamätníka SNP v Banskej Bystrici sa vrátilo súsošie Obete varujú, ale včera aj stovky odbojárov. Boli medzi nimi tí, čo prežili nielen samotné Povstanie, ale aj komunistický režim, ktorý mnohých poslal do väzenia. Väčšina z účastníkov SNP, ktorí prišli do Bystrice, má dnes už cez osemdesiat rokov. Foto - Ján Krošlák |
Autor: rf, wm