Chvály na usporiadateľa neprekvapujú. Myjava bola ešte donedávna popri Ružomberku skutočnou baštou slovenského ženského basketbalu. Tamojší Spartak skončil v lige dva razy druhý (1995, 1997), trikrát tretí (1996, 1998, 1999), Myjavčanky sú poslednými premožiteľkami Ružomberka v najvyššej domácej súťaži (15. 3. 1995 vyhrali v Myjave 62:57). To, že sa medzitým ženský basketbal dospelých rozpadol, je iná kategória, nesúvisiaca s problémom, ktorý chceme naznačiť.
Kopaničiarske mesto sa svetovo preslávilo turnajom o Veľkú cenu Slovenska (VCS). Štartovali na nej Američanky, Austrálčanky, Rusky, Kanaďanky, Čína, Kórejská republika, Japonsko, Juhoslávia, Ukrajina, Taliansko a prirodzene Česko. Trénerka amerických olympijských víťaziek Nell Fortnerová nadšene chválila výbornú organizáciu, skvelé kondičné a rehabilitačné zariadenia v areáli myjavskej haly i pokojné a dobré ubytovanie v neďalekej Starej Turej s lesmi a jazerom v okolí.
Pre Slovenky bola myjavská veľká cena vždy generálkou na vrcholné podujatia. Až na tento rok. Ak by bol človek škodoradostný, dal by paralelu medzi ich slabé ôsme miesto na majstrovstvách Európy a zmenu prostredia turnaja do východoslovenského Bardejova.
Myjavčania sa Veľkej ceny Slovenska nevzdali ani v ťažkých časoch. Manažér BO Spartaka Myjava a duša VCS Ľubomír Gábriž vo februári žiadal listom výkonný výbor Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) o oznámenie termínu, mená možných súperiek a všetkých náležitostí, ktoré patria k usporiadaniu turnaja. Spakruky sa od prezidenta SBA Igora Antala dozvedel, že Veľká cena Slovenska síce bude, ale nie v Myjave. VV SBA vypísal konkurz na usporiadateľa bez Myjavy, vyhrali v ňom východoslovenské kúpele. Mesto bez tradície ženského basketbalu, hoci v ňom dve sezóny (1999/2000 a 2000/2001) pôsobila bývalá i súčasná Cassovia Košice.
„Aj som sa pána prezidenta chcel spýtať, prečo nás nezaradili ani do konkurzu, lenže na stretnutie kvalifikácie neprišiel,“ hovoril s nádychom irónie po stretnutí Sloveniek s Lotyškami Ľ. Gábriž.
Nepovedal nič nového. Prezident SBA Igor Antal sa unúva na medzištátne basketbalové stretnutia len zavše. Na mužských zápasoch ho bolo vidno aspoň na začiatku jeho vládnutia od júna 2000. Ženskú reprezentáciu azda nevidel (ak predsa, ospravedlňujeme sa). Ešteže stihne vždy narýchlo urobiť nemenné, často nezmyselné rozhodnutia, s ktorými výkonný výbor poslušne súhlasí. Tak ako s hlúpym menením dejiska tradičnej Veľkej ceny Slovenska v Myjave, ktorá sa teraz jasne prihlásila k veľkej tradícii.
PETER FUKATSCH