
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Second handy majú od mája ťažší život. Ich majitelia musia mať na účte určitú kauciu a pred každým dovozom musia vypĺňať žiadosť o povolenie.
„Počula som, že z čistenia môže byť ekzém, ale mne sa ešte nič také nestalo,“ hovorí Ivana. Veci, ktoré už niekto nosil, si kupuje bežne. Obnosené šatstvo si kupuje aj predavačka Klára z bratislavského second handu: „Viem, že tieto veci musia prejsť tepelnou úpravou, ktorá zabráni problémom. Určite sa nebojím, že dostanem chorobu.“
Podľa nového zákona, ktorý parlament na návrh ministerstva životného prostredia prijal v máji, patrí tovar predávaný v second handoch medzi stredne rizikový odpad.
Viacerí majitelia second handov v celom zákone vidia úmysel a svorne hovoria: „Niekto má eminentný záujem nás zlikvidovať.“
Zákon delí odpady do troch zoznamov – zeleného, žltého a červeného. V zelenom sú látky, ktoré nevykazujú žiadnu nebezpečnú vlastnosť. V žltom zozname sú látky, ktoré majú jednu alebo viac nebezpečných vlastností a pre ich dovoz alebo vývoz platia prísnejšie pravidlá. Popri hnoji z chovu ošípaných, kanalizačných kaloch, fotoaparáte na jedno použitie, chloride sodnom alebo síre v pevnom stave sa v tomto zozname nachádza aj obnosené šatstvo. Do červeného zoznamu patria látky vysoko nebezpečné.
Zaradenie obnoseného šatstva do žltého zoznamu prináša majiteľom problémy a byrokraciu navyše. Na účte musia mať vždy určitú sumu, ktorej výška závisí od množstva tovaru a dĺžky trasy, po ktorej sa tovar dováža. Tieto peniaze ministerstvu slúžia na prípadné vrátenie alebo zlikvidovanie tovaru.
Okrem toho, že majitelia musia pred každým dovozom vypĺňať žiadosť o povolenie, musia tiež ministerstvu oznámiť každú prepravu tovaru. A ministerstvo im je povinné oznámiť, že už o tom vie.
Odpad, ktorý je u nás zaradený v žltom zozname, môže byť v iných štátoch zaradený v zozname zelenom. Predávajúci často nechce uznať, že jeho tovar je odpadom a radšej s naším kupujúcim rozviaže zmluvu.
Majiteľke malého second handu z Bratislavy zadržali pred mesiacom kamión s tovarom na hraniciach. Tovar odoberá z Belgicka, Talianska a Česka: „Našťastie, to bol tovar z Čiech, tak sme ho obrátili naspäť.“ Eva si začala vybavovať licencie. Prvú žiadosť jej neprijali, pretože Čech preberal tovar od Belgičana a naše ministerstvo chcelo potvrdenie z Belgicka, a nie z Česka: „Talian s nami zmluvu ani nepodpísal, pretože povedal, že preňho to nie je odpad, ale tovar.“
Colníci kontrolujú šatstvo od roku 1997 a pri opotrebovanom textile je potrebný doklad o dezinfekcii. Textil všeobecne patrí k rizikovej skupine tovarov kvôli častému pašovaniu.