Aténskeho víťaza čakali rakúski komisári Svetovej antidopingovej agentúry na maďarsko-rakúskom hraničnom priechode Búcsú a zašli za ním aj do dedinky Ják ležiacej 13 kilometrov južne od Szombathelyu, kde sa mal Annus uchýliť po návrate z olympiády. Komisári sa podľa maďarských médií k nemu nedostali a údajne došlo aj k ich napadnutiu zo strany obyvateľov obce. Na pomoc im prišla polícia a v jej sprievode opustili dedinu.
Neochotu kladivára stretnúť sa s komisármi potvrdil aj jeho tréner József Vida: "Povedal mi, že nemá záujem o stretnutie." Na zmenu rozhodnutia prehovárali Annusa lekár maďarskej výpravy v Aténach Károly Pikó a aj zástupca vedúceho misie Károly Köpf, ale kladivár striktne trval na tom, že na odber v prítomnosti ľudí zo svetovej agentúry nepôjde. Annus má spoločného trénera s diskárom Róbertom Fazekasom, ktorý prišiel o zlato, lebo nedokázal vyprodukovať požadované množstvo moču a predčasne opustil odberovú miestnosť.
Vyhlásenie MOV, že buď Annus absolvuje ešte jeden dopingový test, alebo príde o zlatú medailu, je v rozpore s pravidlami, uviedol pre maďarskú tlačovú agentúru domáci antidopingový expert György Bakanek: "Podľa toho, čo o tejto kauze vieme, žiadosť sa nezhoduje s antidopingovými pravidlami. Športovcov môžu testovať kedykoľvek počas hier, ale zvyčajne sa to vzťahuje na tých, ktorí sú v dejisku a ešte nesúťažili. Neviem si spomenúť na prípad, že za normálnych okolností mal niekto negatívny test a následne ho o niekoľko hodín opäť testovali a v prípade pozitívneho výsledku mu chceli vziať medailu." Podľa neho, aj keby mal Annus ďalší test pozitívny, nemal by prísť o aténske zlato. "Čo keď po návrate z olympiády vzal nejaký liek proti únave či bolesti hlavy a ten obsahoval zakázanú látku?" pýta sa.
Minister športu a budúci maďarský premiér Ferenc Gyurcsány z Maďarskej socialistickej strany (MSZP) vyhlásil, že je škandalózne, ak takéto kauzy zatieňujú úspechy maďarských športovcov na aténskych hrách. "Za toto musí niesť niekto zodpovednosť. A nie je ním nik iný ako ten, kto je zodpovedný za olympijskú prípravu," uviedol Gyurcsány mysliac pritom na predsedu Maďarského olympijského výboru Pála Schmitta. Ten je totiž významným a vplyvným funkcionárom maďarskej opozičnej strany Fidesz a poslancom Európskeho parlamentu.
Šéf MOV Jacques Rogge vyhlásil, že vzhľadom na množiace sa podozrenia z manipulácií možno pristúpiť aj na preskúmanie vzoriek DNA, aby sa zistilo, či odovzdanú vzorku vyprodukoval naozaj testovaný športovec. "Doteraz sme to nemuseli robiť, ale v prípade nutnosti sme na to pripravení," povedal.
Podľa agentúry Reuters, pozitívny test na OH mal aj maďarský vzpierač Ferenc Gyurkovics, ktorý v kategórii do 105 kg získal striebornú medailu. V jeho vzorke objavili stopy anabolického steroidu oxandrolon. Správu potvrdil aj šéf Medzinárodnej vzpieračskej federácie Maďar Tamás Aján.
Dopoval aj ruský atlét Anton Galkin - bežec na 400 m mal pozitívny nález na anabolické steroidy.
(sita, čtk)