Ladislav Mednyánszky: Napájadlo s havranmi, 1878.
BRATISLAVA - Dielo Ladislava Mednyánszkeho (1852 - 1919) je v bratislavskej Slovenskej národnej galérii predstavené v zostave, aká sa už dlho neuvidí. Obrazy sú pozbierané zo slovenských a maďarských múzeí a súkromných zbierok v počte viac ako štyristo kusov. Špeciálne pre túto príležitosť bola naprojektovaná aj architektúra interiérov troch poschodí Esterházyho paláca s farebnými panelmi. K výstave vyšla výpravná, viac ako päťstostranová farebná publikácia, ktorá predstavuje dielo tohto plodného maliara (odhaduje sa na viac ako tisíc obrazov a skíc) z viacerých zorných uhlov.
Mednyánszky je fenoménom slovenskej a maďarskej maľby prelomu 19. a 20. storočia. Narodil sa na Slovensku, niekdajšom Hornom Uhorsku, ale veľkú časť života prežil v zahraničí. Jeho dielo si prisvojujú Maďari, ktorí ho volajú menom, ktorým sa na svojich obrazoch podpisoval, teda László Mednyánszky, ale aj Slováci, ako Ladislava Medňanského. Jeho dielo je roztrúsené v oboch krajinách a tvorí integrálnu súčasť ich umenia. V kaštieli v Strážkach, kde trávil Mednyánszky takmer každé leto, je dnes unikátna stála zbierka jeho obrazov, dobového nábytku a pozostalosti.
Jeho tvorba sa delí na dve výrazné, na prvý pohľad možno nesúvisiace línie. Na portréty, hlboké sondy do duše ľudí na okraji spoločnosti, a na krajinomaľbu, v ktorej vytvoril jedny z najpôsobivejších veľkorozmerných obrazov. V krajinomaľbe sa pokúšal zájsť ďalej ako jeho spolupútnici. "V dielach ako Napájadlo s havranmi prekonal zväzujúce realistické podanie plenéru a v prospech náladovosti intímnej krajiny, ktorá zrkadlila psychický stav maliara, jeho okamžité duševné poryvy a meditatívne rozpoloženie." hovorí katalógu o Mednyánszkeho krajinomaľbe Ján Ábelovský.
Obrazy krajín sú portrétmi rovnako ako obrazy žobrákov, vojakov, chorých žien, starcov, mŕtvych na lôžku. Mednyánszky, ktorý bol sám potomkom grófa z Beckova, prejavil nesmiernu empatiu k sociálne slabým. Bol samotárom, ktorý cestoval po Európe, s letnými prestávkami v Strážkach, človekom, ktorý sa o svoje grófske dedičstvo veľmi nestaral. Pomáhal slabým a počas druhej svetovej vojny sa vo veku 62 rokov dobrovoľne zúčastnil na fronte, maľby a skice tam vytvorené patria medzi jeho posledné diela.
Výstava v Slovenskej národnej galérii sa končí túto nedeľu. V tento deň bude výnimočne otvorená do 19.00 h. Od 10.00 do 18.00 h bude každú hodinu odborný výklad Mednyánszkeho diela. O 15.00 h sa bude konať slávnostné ukončenie výstavy s hudobným programom, kde sa predstaví harfistka Adriana Antalová a huslista Peter Michalica.
ANDREA KOPERNICKÁ