Vedci z univerzity v nemeckom Kieli nechali "vyrásť" novú čeľusť v svale.
FOTO - TASR/AP
Muž, ktorému lekári pred niekoľkými týždňami unikátnym spôsobom transplantovali čeľusť, môže po deviatich rokoch jedenia polievok a mäkkej stravy zasa žuvať. Vedci z univerzity v nemeckom Kieli nechali "vyrásť" novú čeľusť v svale na jeho chrbtici a potom ju "preniesli" na miesto. Tento postup bol predtým skúšaný len na zvieratách.
Päťdesiatšesťročný muž, ktorý o spodnú čeľusť prišiel pre rakovinu, si po rokoch dal ako prvé jedlo párok s chlebom. Od teraz si môže dopriať i rozrezaný studený stejk. Za rok by podľa lekárov mohol mať aj zuby.
Lekári pri náhrade čeľuste zvyčajne postupujú tak, že odoberú kus kosti z inej časti tela, spravidla stehna, čo je riskantné, pretože to môže viesť k vážnym ochoreniam. V tomto prípade čeľusť vyrástla na titánovej konštrukcii, vytvorenej pomocou počítača.
Lekári najprv zhotovili model z teflónu a pokryli ho vrstvou titánu. Teflón potom vyňali a vzniknutú dutinu naplnili minerálmi z kostí, dreňou a proteínom urýchľujúcim rast kostí.
Konštrukciu potom implantovali do širokého svalu chrbtice. Vyšetrenie na tomografe ukázalo, že sa začína vytvárať nová kosť. Po siedmich týždňoch štep preniesli a upevnili na zvyšok pacientovej pôvodnej dolnej čeľuste. Muž tak mohol začať znovu žuvať a o štyri týždne jesť pevnú stravu.
Vedúci lekárskeho tímu Patrick Warnk však varuje pred predčasným nadšením. "Aby sme si mohli byť istí výsledkom, je potrebné dlhodobejšie sledovanie," uviedol. Napriek tomu je podľa neho možné, že nový postup pomôže mnohým ďalším pacientom. "Okrem prípadov, ako je tento muž, by procedúra mohla byť užitočná v ortopédii."
Implantácia konštrukcie do svalu predpokladá, že sa okolo nej začne utvárať prirodzené tkanivo. "Pretože išlo o pacientove vlastné tkanivo, neočakávame, že by ho telo odmietlo," hovorí Warnk. Operácia bola podľa neho úspešná, lebo konštrukcia sadla do pacientových úst skoro presne a nebolo ju treba príliš upravovať.
(čtk)