postihnutých detí. Tajná má už skúsenosti s medzinárodnou adopciou, ktorá nasleduje, keď sa vyčerpajú všetky možnosti náhradnej rodinnej starostlivosti na Slovensku.
O štvorročného Ferka slovenskí žiadatelia nestáli. Mal tmavšiu pleť, očnú chybu a ekzém. Po polroku v domove oň prejavili záujem talianski manželia, ktorí čakali dva roky v poradovníku. Nový domov mu hľadala talianska agentúra so slovenským strediskom pre medzinárodnú adopciu.
"Táto agentúra mala osobitné pravidlá. Rodičia sa mali rozhodnúť pre dieťa ešte skôr, kým ho uvideli. Napokon, ani biologickí rodičia nevidia dieťa pred narodením," zdôrazňuje riaditeľ. Priblížila Talianom najmä Ferkov zdravotný stav. Potom sa hneď mali rozhodnúť, či dieťa chcú, alebo nie. Keby nechceli, klesli by na začiatok poradovníka. Potom im premietli o dieťati video, ako ráno vstáva, oblieka sa, hrá sa či spí.
Onedlho prišli do Tajnej. Prvé stretnutie talianskeho páru s Ferkom sa konalo v uzavretej miestnosti domova. Bola pri ňom aj tlmočníčka, sociálna pracovníčka a psychologička. O pár dní už prežili spoločný víkend v prenajatom dome v Nitre. "Talianka mi pripadala ako starostlivá matka. Vedel som, že dieťa pôjde do dobrých rúk. Neprekážala jej chlapcova tmavšia pleť. Povedala, že v ich krajine sa nebude cítiť ako cudzinec," povedal Pavol Andel. "Čaute, ja sa ešte vrátim," zakričal Ferko, keď sa lúčil.
Keď odchádzal, nevedel ani slovo po taliansky, po polroku na juhu úplne zabudol slovenčinu. Rodičia píšu do domova listy, že ich syn sa má dobre, majú z neho radosť a nemajú s ním žiadne problémy. V Taliansku je už doma.
"Možno dostanú šancu aj ďalšie deti, najmä traja či piati súrodenci, ktorí sa pri adopcii nesmú rozdeliť," konštatuje Pavol Andel. (bej)