Odborári to považujú za výsmech. Šéf Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor tvrdí, že tieto dávky "neboli valorizované od roku 1999, preto by sa mali zvýšiť aspoň o 35 percent, nie o navrhovaných 8 percent, čo nepokrýva ani infláciu predpovedanú na tento rok". Vláda podľa neho najskôr dávky znížila a teraz ich "iba po kvapkách vracia na predošlú úroveň".
Septembrové zvýšenie príspevkov bolo podľa hovorcu ministerstva sociálnych vecí Martina Danka možné iba do takej miery, aby sa nezvyšoval deficit verejných financií.
Sociologička Zuzana Kusá sa obáva, že zvýšenie dávok nestačí pokryť nárast životných nákladov od začiatku tohto roka a "rozhodne nebude kompenzovať ďalší rast cien, ktorý sa zrejme v najbližších mesiacoch nezastaví". Napriek tomu zmeny neznevažuje. "Zvyšovaním dávok vláda súčasne demonštruje svoju schopnosť dodržiavať zákony a vlastné predsavzatia," hovorí.
Odmena pre pestúna sa má zvýšiť o 110 korún na 1 430 korún, o 8 percent narastú aj príspevky na úhradu potrieb dieťaťa, o ktoré sa starajú. Marek Roháček z Návratu, ktorý deťom z detského domova hľadá pestúnov a rodičov, hovorí, že takéto zvýšenie "nechápeme ako podporu náhradnej rodinnej starostlivosti". Danko vysvetľuje, že pestúnske príspevky mohli zvýšiť iba "do takej výšky, aby dodržali dohodu s ministerstvom financií, teda aby bola zachovaná ich reálna hodnota oproti minulému roku".
Naopak, zvýšenie prídavku na dieťa v tomto roku sa podľa Danka ani neplánovalo, preto by mohlo aj zvýšenie o 40 korún "byť dobrou správou najmä pre viacpočetné rodiny s deťmi". Kusá na to hovorí, že 40-korunový nárast prídavkov môže pôsobiť aj ako výsmech, "aj keď v niektorých rodinách a pre niektoré deti aj tie takmer dva litre mlieka mesačne navyše môžu byť citeľným vylepšením".
Jednotlivci a menšie rodiny dostanú menej a väčšie rodiny viac. "Rodinám s viac ako štyrmi deťmi sa základná dávka zvyšuje až o 15 percent," povedal Danko. K tomu si môžu prilepšiť aktivačným príspevkom či príspevkom na bývanie.
Príspevok na bývanie vzrastie až o 25 percent. "Príspevok sa valorizuje po dohode s poslancami," vysvetľuje Danko. Kusá za najväčší prínos považuje to, že od septembra príspevok budú môcť poberať aj tí, čo nemajú, ani si neprenajímajú byt či dom, a tak bývajú v ubytovniach.
Saktor hovorí, že ľudia v núdzi majú problémy platiť nájomné a situácii nepomôže ani pripravovaná deregulácia vodného a stočného.
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁJOZEF ČAVOJEC