V Slovenskom národnom povstaní bojovali aj Američania. Americký Úrad pre strategické služby, známy pod skratkou OOS, vyslal na Slovensko tím, ktorý mal zachrániť letcov zostrelených nad jeho územím. Keď fašisti potlačili SNP, Američania sa stiahli s partizánmi do hôr. Väčšinu z nich nakoniec Nemci zatkli, jedenásti zahynuli v tábore v Mauthausene. Niektorí z tých, čo prežili, prišli v týchto dňoch na Slovensko, aby si pripomenuli výročie povstania a včera sa v Bratislave za účasti autora Jima Downsa krstila aj kniha o osudoch americkej spravodajskej misie Dawes a britskej Windproof počas SNP.
"Môj priateľ, letec, zostrelený nad Slovenskom, ma upozornil, že niektorých členov jeho posádky zachránili členovia OSS. Mysleli sme si, že tí ľudia sú dávno mŕtvi, ale zrazu sa nám prihlásili," spomína Downs v knihe Druhá svetová vojna: Tragédia OSS na Slovensku.
"Slováci pomohli zostreleným americkým pilotom, aby sa dostali do bezpečia. Nikdy na štedrosť a priateľstvo Slovákov nezabudneme," povedal včera chargé d'affaires americkej ambasády Scott Taylor.
Vďaka výskumu Jima Downsa objavila niečo z rodinnej histórie aj dcéra kapitána Edwarda Baranského, pani Kathleen Lund z Kalifornie. Na oslavy výročia SNP prišla tentoraz s dcérou Natalie a vnukom Kyleom. Pred piatimi rokmi sa po miestach, ktoré Downs opisuje, vybralo 31 členov rodiny. Dojalo ich, že rodina, ktorá ich starého otca ukrývala, si 55 rokov uchovávala jeho osobné veci - opasok, britvu i balíček prvej pomoci. Baranski patril k tým, ktorých na misiu vybrali vďaka jazykovým schopnostiam. Jeho matka bola Slovenka.
"Doteraz sa o tejto misii veľa nevedelo. Podobná kniha by pred rokom '89 nakoniec ani nemohla vyjsť. Je dobré, že sa konečne nehovorí len o veľkej politike, ale aj o osudoch ľudí," povedal Martin Bútora, ktorý bol veľvyslancom v USA v čase, keď tam kniha vyšla. "Prezentovali sme knihu aj na našej ambasáde, mala veľký ohlas. To, čo vyzerá len ako formálne vojenské spojenectvo, odrazu dostalo krv živých ľudí."
Na otázku, aký význam môže mať pre Ameriku zdokumentovanie početne neveľkej misie na Slovensku, Bútora odpovedal: "Američania veľmi uznávajú ľudské príbehy, vážia si tých, ktorí do niečoho vložili svoju energiu alebo aj životy. O veteránov sa navyše systematicky starajú, sú skutočne zapísaní do pamäti národa." (zu)