"Z prvých informácií je zrejmé, že žiadna záplava nie je," povedal tento týždeň v Londýne britský štátny tajomník pre azylovú politiku Des Browne. Upozornil, že sa zaregistrovala len tisícka ľudí z ôsmich nových členských štátov (bez Cypru a Malty), z ktorých väčšina však už v Británii bola pred 1. májom a pracovala ilegálne.
"Treba sa radovať, že občania z rozšírenej únie môžu voľne cestovať, usadzovať sa v ktorejkoľvek krajine, študovať a v Británii sa tiež zapojiť do ekonomickej činnosti," povedal. Jeho krajina "zarába na vyššej pružnosti pracovného trhu, kvalifikovaní, zruční a ochotní pracovníci z nových krajín zapĺňajú medzery napríklad v nemocniciach, v stravovaní či v poľnohospodárstve".
Podľa správy britského ministerstva vnútra sa uchádzači o zamestnanie z nových štátov častejšie vracajú domov. Je to preto, že v krátkodobom pracovnom pomere už niečo našetrili, alebo preto, že jednoducho prácu nenašli.
Podobnú skúsenosť majú i Švédsko a Írsko, ktoré otvorili svoje trhy bez obmedzenia. Národný úrad sociálneho poistenia v Švédsku oznámil, že zatiaľ nezaznamenal obávaný jav "sociálnej turistiky", aj keď štedrý švédsky systém je ľuďom z nových krajín celkom prístupný. Podľa tlačových správ z tohto týždňa trvá najväčší záujem o Írsko, kde sa zaregistrovalo 23-tisíc záujemcov o zamestnanie. V Británii to bolo 8000.
(čtk)