"Mám z toho radosť, pretože odstránením sochy z priestoru pamätníka, bola jeho architektúra vykastrovaná. Jedna z hlavných zložiek jej ideového vyznenia bola odstránená, takže zostala len škrupina. Jadro tu 30 rokov neexistovalo," povedal autor sochy Jozef Jankovič (druhý zľava). |
Oslavy 60. výročia Slovenského národného povstania sa včera začali symbolicky. Znovuotvorením Múzea SNP v Banskej Bystrici a návratom súsošia Obete varujú. Zmena postojov k nemu je podobná zmenám pohľadov na povstanie. Socha Jozefa Jankoviča sa na svoje pôvodné miesto vrátila až po vyše 30 rokoch, pretože jej autor sa stal v čase normalizácie nepohodlný. Aj názor na SNP sa v priebehu rokov menil - od glorifikácie cez zatracovanie až po návrat k oslavovaniu.
Podľa ministra kultúry Rudolfa Chmela dielo zobrazuje, že SNP malo aj svoju tragickú podobu utrpenia a smrti a patrí k špičkovým dielam monumentálneho sochárstva minimálne v Európe.
Na oslavy prídu do Banskej Bystrice zástupcovia mnohých európskych krajín a telefonicky včera k 60. výročiu SNP zablahoželal aj prezident USA George Bush. V telefonickom rozhovore premiérovi Mikulášovi Dzurindovi povedal, že USA považujú SNP za významnú historickú udalosť a prejav statočnosti slovenského národa.
Do Múzea SNP sa po úpadku v deväťdesiatych rokoch postupne vracajú návštevníci. "Od roku 1997 je počet ľudí, ktorí navštívia múzeum, stále vyšší. Vlani tu bolo 251 114 ľudí," hovorí Dezider Tóth z múzea. Tvrdí, že keď niekto dnes príde do múzea ráno o deviatej a chce vidieť všetko, do večera do osemnástej má čo robiť. "Je tu vyše 1 270 trojrozmerných exponátov a vyše 3 000 fotografií a dokumentov."
V poslednom období podľa Tótha pribudlo aj zahraničných návštevníkov.
Autor: rf