Martin príde popoludní zo zamestnania domov, večer sa napojí na internet a venuje sa práci znova. „Asi tak trikrát týždenne, keď som celý deň pracovne vo Viedni a veľa vecí nestíham, sa napojím modemom na firemný intranet a pozriem si aspoň e-maily, či sa niečo nestalo. Chcem vedieť, čo ma ráno čaká a snažím sa nejaké problémy riešiť v predstihu aspoň takto,“ hovorí Martin.
Jeho počínanie nie je neobvyklé. Slovenskí manažéri sa pripájajú z domu na internet kvôli práci častejšie ako iní Európania. Štúdia spoločnosti Nextra odhalila, že až štyridsať percent opýtaných slovenských manažérov pracuje doma na internete aspoň raz týždenne. Viac on-line manažérov má iba Švédsko.
Popredné postavenie Slovenska je o to prekvapujúcejšie, že za Európou zaostávame v prístupe k technológiám umožňujúcim prácu mimo kancelárií. Zatiaľ čo európski zamestnanci vyžadujú pokročilejšie technológie (virtuálne privátne siete, aplikačné služby), až štvrtine Slovákov musia zatiaľ stačiť na on-line prácu z domu pripojenie na internet a laptopy s modemom.
Neznamená to však, že by sme s týmto vybavením boli spokojní - podľa prieskumu vidíme prekážku „vo využívaní flexibilnejších pracovných riešení a v neadekvátnych korporátnych IT systémoch“.
Podľa Slovákov spočíva hlavná výhoda práce mimo kancelárie v šetrení nákladov na kancelárske priestory, tvrdí štúdia. Naopak, nevýhodu vidíme v nedostatku dôvery vedenia slovenských firiem k takémuto druhu práce (36 %), čo je však menej ako napríklad v Česku (40 %). Aj európsky priemer je o niečo vyšší ako na Slovensku.
Slovensko by nemalo stratiť jedno z popredných miest v oblasti domáceho on-line manažmentu ani v budúcnosti. Až 71 percent spoločností plánuje počas nasledujúcich piatich rokov investovať takmer 3,45 milióna korún do nových technológií, ktoré by umožnili prácu mimo kancelárií.
TOMÁŠ VELECKÝ