BRATISLAVA – Vláda už avizovala v zahraničnej tlači záujem predať tri rozvodné energetické závody – Západoslovenskú, Stredoslovenskú a Východoslovenskú energetiku. O kapitálový vstup už prejavilo záujem niekoľko silných zahraničných investorov.
Nemecká spoločnosť RWE Plus sa bude zaujímať o všetky tri podniky. „Kedže všetky tendre budú prebiehať súčasne, nebude priestor na postupné posudzovanie podmienok a predložíme ponuky vo všetkých troch tendroch,“ povedal Klaus Bussfeld z predstavenstva RWE Plus.
Podľa neho by mohlo byť silnou stránkou RWE dlhoročné know-how pri poskytovaní komplexného balíka služieb, ktorý nezahŕňa len samotnú distribúciu elektriny, ale aj rozvod tepla a riadenie vodného a odpadového hospodárstva.
O rozvodné podniky sa zaujíma aj český výrobca elektriny ČEZ. Vstupom do distribúcie na Slovensku si chce zabezpečiť spoľahlivé, i keď relatívne nízke výnosy. Tie chce využiť na stabilizáciu podnikania, ktoré doteraz zahŕňa najmä výrobu elektriny a tá je podstatne rizikovejšia ako distribúcia. „Chceme pokračovať v budovaní silnej obchodno-výrobnej spoločnosti, ktorá sa za podpory v súčasnosti vyberaného strategického partnera stane lídrom na stredoeurópskom trhu s elektrinou,“ informoval hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
Už v minulom roku potvrdila záujem o vstup do slovenskej elektroenergetiky aj ôsma najväčšia elektrárenská spoločnosť v Európe – Energie Baden-Württemberg. Zástupcovia spoločnosti upozornili na nevyhnutnosť vytvorenia nezávislého regulačného orgánu, ktorý je spolu s presným harmonogramom liberalizácie trhu požiadavkou každého investora.
Podľa TASR má záujem o akcie distribučných podnikov aj španielsky koncern Union Fenosa, belgická spoločnosť Tractebel a najväčší nemecký podnik E.ON.
Vláda ponúka do privatizácie 49-percentné balíky rozvodných podnikov. Minister hospodárstva Ľubomír Harach počíta so vstupom investorov do rozvodných podnikov už v júni budúceho roku.
Hoci sa v inzerátoch v zahraničnej i domácej tlači rozvodné závody ponúkali ako akciové spoločnosti, dve z nich (SSE a VSE) sú stále štátnymi podnikmi. Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej je problém v tom, že rezort hospodárstva ako zriaďovateľ podnikov zatiaľ fondu nepredložil nominácie do orgánov akciových spoločností.
Lesajová: „Najprv musí prebehnúť ustanovujúce valné zhromaždenie, kde sa zloženie orgánov odhlasuje a až potom je možné nové akciovky zapísať do obchodného registra. Predpokladám však, že sa podarí štátne podniky transformovať do prvého januára.“
Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Petra Chalmovského sa robí všetko preto, aby boli nominácie do orgánov zostavené v najbližších dňoch.
TOMÁŠ KURTANSKÝ