
Junis Kanúni v hľadáčiku televíznej kamery oznamuje, že delegáti konferencie o budúcnosti Afganistanu sa dohodli o vytvorení Dočasnej rady.
FOTO - REUTERS
BONN - Dve najväčšie delegácie na bonnskej konferencii o budúcnosti Afganistanu sa včera dohodli na vytvorení spoločnej Dočasnej rady. Severná aliancia pristúpila tiež na vyslanie medzinárodných jednotiek OSN do Afganistanu. Podľa pozorovateľov sa tak podarilo prekonať najzásadnejšie problémy rokovaní o Afganistane po Talibane.
Dočasná rada by si vládne právomoci ponechala do afganského Nového roku, 21. marca 2002, povedal poradca Severnej aliancie Mohammad Husajn Bašší. O zložení Dočasnej rady sa ešte rokuje. Predpokladá sa, že aliancia a tzv. rímska skupina exkráľa Záhira Šaha by v nej mali mať po 21 členov. Dočasná rada má neskôr vymenovať prechodnú afganskú vládu.
Účastníci rozhovorov o Afganistane tým akceptovali koncept OSN vytvorenia dočasnej vlády ako prvoradý cieľ rokovaní. „Toto je dôležitý prelom,“ povedal Bašší. Ďalší z účastníkov konferencie dokonca priznal, že rokovania prebiehajú „oveľa lepšie, ako sme očakávali“.
V prísne stráženom hotelovom zariadení na vrchu Petersberg delegáti rokovali aj o počte poslancov a podiele ďalších etnických skupín. Dve menšie zoskupenia, zastúpené v Bonne, takzvaná cyperská skupina afganských Šiítov a Paštuni z Pešáváru, medzitým signalizovali, že dohodu dvoch veľkých nebudú blokovať. Podľa AFP majú Šiíti a Paštuni získať v Dočasnej rade 10 až 20 kresiel.
Zdá sa, že na dosah je aj riešenie bezpečnostnej otázky. Minister zahraničných vecí aliancie Abudlláh Abdulláh v rozhovore pre CNN povedal, že je v zásade ochotný akceptovať mierové jednotky OSN v Afganistane. Povedal tiež, že Afganci by boli radšej, ak by ich tvorili vojaci z moslimských krajín.
Ešte v stredu zástupca aliancie na rokovaniach Junis Kanúni cudzie vojská na pôde Afganistanu odmietol. Včera však vyhlásil: „Dnes som optimistickejší ako včera.“ Jeho vyhlásenie o odmietnutí medzinárodných jednotiek označil za „nedorozumenie“.
Otázka vyslania mierových jednotiek je dôležitá vzhľadom na obavy, že Severná aliancia, ktorá s pomocou USA ovládla veľkú časť Afganistanu, nebude ochotná deliť sa o moc s inými etnikami.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER pre SME