
Po odchode Talibanu sa zmenila i móda. Dôvodom však nie sú módne trendy, ale to, že oblečenie á la Taliban je životu nebezpečné. FOTO - REUTERS
otázkou života a smrti, informoval včera denník The Independent.
Ak nosí muž čierny turban a dlhú bradu, patrí k Talibanu. Ak má na sebe hnedú vlnenú čiapku zvanú pakul, ktorá charakterizovala zavraždeného opozičného vodcu Ahmada Šaha Masúda, znamená to, že sa zaraďuje k Severnej aliancii. Zle zvolený typ odevu tak môže byť pre človeka osudný.
Taliban zaviedol v minulosti v Afganistane prísne pravidlá obliekania. Ak ich niekto porušil, zatkli ho. Severná aliancia síce žiadne podobne prísne zákony nepresadzuje, bývalí stúpenci Talibanu i tak rýchlo menia šatník v súlade s ich „módou“.
Predavač čiapok na trhovisku tvrdí, že v posledných dňoch pred dobytím mesta Severnou alianciou vypredal všetky pakule. Hlavnými zákazníkmi vraj boli talibanskí vojaci, a to i napriek tomu, že Taliban sa skôr vyhrážal zastrelením každého, koho s podobnou čiapkou na hlave uvidí.
Vzhľadom k tomu, že sa vojna v Afganistane nikdy nerozhodovala na fronte a o víťazstve tradične rozhodovali hromadné dezercie, je neobyčajne dôležité jasne ukázať svoju lojalitu.
Počas vlády Talibanu bolo prísne zakázané obliekať sa v západnom štýle s výnimkou teplých vetroviek, ktoré si muži obliekali na tradičné afganské odevy.
Mužom Taliban prikazoval tradičný odev pozostávajúci z dlhej voľnej košele a veľmi širokých vrecových nohavíc. Na to všetko si navliekali pruhovanú vestu. Turbany boli rovnako povinné. Vojaci sa od obyvateľov neodlišovali, uniformy nepoznali. Fúzy museli mať páni dostatočne dlhé, aby sa dali chytiť do päste a trčali dopredu.
S nástupom Severnej aliancie do módy prichádzajú pakule. Brada sa nosí krátka a niektorí muži chodia oholení. Na uliciach sa ešte stále objavujú turbany, nemajú však voľné konce, ako prikazoval Taliban. (čtk)