
Utečenci opúšťajú mesto Spin Boldak a smerujú do Pakistanu. V tomto meste sa údajne odohrali rokovania medzi talibanskými veliteľmi a ich rivalmi z paštunských kmeňov o možnej dezercii. Talibanci napokon svoje zákopy neopustili, pretože kmeňoví náčelníci sa vraj pohádali. FOTO - REUTERS
paštúnskych kmeňových lídrov. Vari aj preto hlavný talibanský líder mulláh Muhammed Umar svojich vojakov v stredu vyzýval, aby zotrvali v zákopoch a neutekali. USA podporu zákopových prebehlíkov zaradili do svojej stratégie. Zdá sa, že účinne.
Nosiť telefón je nebezpečné
Jednou z príčin dezercie je afganská tradícia prebehlíctva, ktorá je staršia ako USA.
Po prvom výsadku amerických vojsk sa zvýšila presnosť zásahov amerického letectva, čo potvrdzuje, že „mariňáci“ sa okrem naháňačky za Usámom bin Ládinom venujú i zisťovaniu leteckých cieľov.
Hoci Taliban ideológiou žije v časoch proroka, jeho velitelia veľmi dobre vedia, že pomocou satelitného telefónu sa dá ľahko zamerať na miesto pohybu a naviesť nálet. I preto včera v Kandaháre podľa agentúry AIP popravili muža, ktorého Taliban podozrieval zo špionáže. Na jeho telo zavesili satelitný telefón. Taliban dal údajne po meste rozhlásiť, že popravený muž poskytoval telefónom Američanom informácie pre bombardovanie.
„Umarova politika je hlúpa“
Vonkajší tlak už zrejme nezniesli traja vysokopostavení predstavitelia Talibanu, ktorí podľa americkej spravodajskej stanice CBS dezertovali a utiekli do Pakistanu. Medzi dezertérmi je vraj i šéf vojenskej spravodajskej služby a dvaja ministri. Ich mená ani zdroj informácie CBS nezverejnila.
Do éteru však pustila, že jeden z ministrov sa rozhodol dezertovať preto, že „politika mulláha Umara je nebezpečná a hlúpa“.
Dezercie sa dostali na svetlo sveta potom, keď Pentagon v stredu večer informoval, že mnoho predstaviteľov Talibanu a teroristickej organizácie al-Kaída stratilo kontakt so svojimi jednotkami. Pentagon uvádza, že sa velitelia Talibanu snažili so svojimi jednotkami skontaktovať prostredníctvom rádiového spojenia. Tým však riskovali prezradenie svojich postavení.
Jediným spôsobom tak zostáva obyčajný rozhlas, prostredníctvom ktorého mohol Umar povedať iba to, čo povedal: „Zostaňte tam, kde ste a bojujte do posledného dychu“.
Paštunské verbovačky
Umar v rozhlase dodal, že zotrvanie v boji nie je otázkou „kmeňov, ale islamu“. Tým jasne naznačil, kto najviac dezertuje. Zmena lojality je v krajine, kde vládne kmeňové rozdelenie, bežná. V niektorých prípadoch je však dvojsečná. V mestečku Spin Boldak na ceste z Kandaháru do Pakistanu sa vládcovia menili z hodiny na hodinu. Neskôr vysvitlo, že sa odohrali rozhovory s vojakmi Talibanu o prechode k paštunským kmeňom, ale potom sa náčelníci dvoch netalibanských kmeňov pohádali, pretože každý chcel Spin Boldak obsadiť inak. K dezercii talibov nedošlo a o strategicky dôležité mesto sa bojuje ďalej. Dezercia podľa všetkého neplatí v prípade bojovníkov z al-Káidy.
Veľkou neznámou zostáva, koľko bradatých talibov zmenilo zákopy a koľko vojakov hnutie stále má. Na začiatku konfliktu sa uvádzalo 40-tisíc domácich a 2-tisíc až 20-tisíc zahraničných legionárov. Teraz sa hovorí o počte 17-tisíc talibov a počet bin Ládinových pretoriánov nie je známy. Aká je ich bojová morálka, dokazuje samovražedné povstanie v Mazáre Šeríf. Podľa hovorcu amerického ministerstva obrany „tam budú stále oblasti, kde sa bude bojovať až do konca.“