
Riaditeľ Slovenskej televízie Milan Materák (druhý sprava) odmieta tvrdenia, že dostal príkaz na odvysielanie priameho prenosu z včerajšej hodiny otázok v parlamente. Podľa jeho slov nevedel o tom, že k nemu dôjde.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
som, že nejaké vysielanie prebehlo,“ povedal.
Premiér Dzurinda v priamom prenose odpovedal na otázky poslanca SDĽ Vladimíra Faiča o význame regionálnych volieb. Otázku položil aj ďalší poslanec SDĽ Peter Bohunický, ktorý kandiduje na župana v Trnavskom kraji. Spýtal sa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha na poskytovanie financií pre obce v lokalite jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce.
Po protestoch opozície i viacerých poslancov koalície sa zišlo politické grémium za účasti ústredného riaditeľa STV Materáka a vzápätí zasadol výbor pre kultúru a médiá. Poslanci sa pýtali, kto dal v STV operatívny príkaz zaradiť parlamentnú hodinu otázok do priameho prenosu. Odpoveď nedostali.
Riaditeľ STV Materák povedal, že on príkaz na vysielanie hodiny otázok od nikoho nedostal a ak by ho aj dostal, nerešpektoval by ho. „Nemám informácie, kto vydal pokyn ani aké boli náklady na vysielanie. Zrejme boli vyššie pri priamom prenose ako pri zázname. Hlavne, ak je to na poslednú chvíľu. Jediné, čo môžem, je dať tieto veci vyšetriť,“ povedal Materák.
Poslanec KDH František Mikloško povedal, že kancelária parlamentu žiadala licenčnú radu o výklad pravidiel pre médiá, ktoré vysielajú rokovanie snemovne počas informačného moratória. Do parlamentu však písomná a ani ústná odpoveď neprišla.
Zákon hovorí, že 48 hodín pred voľbami je zakázaná propagácia kandidátov a strán do regionálnych zastupiteľstiev.
Bezvýsledná bola aj debata Milana Materáka, šéfa licenčnej rady Petra Kováča a poslancov o tom, kto s kým komunikoval, aby nedošlo k porušeniu zákona počas moratória.
Poslanec HZDS Ivan Hudec tvrdil, že poslanci HZDS nekládli otázky, okrem neutrálnych, aby nedali ani len zámienku na obvinenie z porušenia moratória. Gyula Bárdos z SMK upozornil, že otázky kládli poslanci SDĽ. Ľubomír Andrassy oponoval, že ide len o špekuláciu a že poslanec má právo položiť podľa rokovacieho poriadku otázku premiérovi alebo členom vlády.
Poslanec ústavnoprávneho výboru Peter Kresák nevidí žiadnu súvislosť medzi hodinou otázok a volebnou kampaňou. „Ak by sa tam prezentoval konkrétny kandidát a politická strana v súvislosti s voľbami, mohli by sme o tom uvažovať. Pokiaľ viem, nič také sa nerobilo,“ povedal Kresák.
Šéf výboru pre kultúru a médiá Ján Budaj na otázku, či vnímal hodinu otázok ako propagáciu konkrétnych kandidátov, odpovedal: „To nás nemôže zaujímať. Nás musí zaujímať, či sa postupuje korektne, alebo nie. Dôsledky nekorektného postupu nikto nezmeria. Nikto nezmeral ani doterajšie porušenia, ku ktorým došlo v moratóriách, a k nim došlo prakticky vo všetkých voľbách zo strany politikov. Som presvedčený, že treba byť teraz dôsledný a žiadať aj politickú zodpovednosť tých, ktorí si to zabezpečili, a tých, ktorí to umožnili.“
Budaj nechcel predbiehať, či môže táto kauza znamenať pád ústredného riaditeľa Materáka. „Chceme sa dozvedieť, kto vydal príkaz na priamy prenos. Zásadnú zodpovednosť má vždy ustredný riaditeľ,“ dodal Budaj.
Slovenská televízia včera večer dospela k presvedčeniu, že neporušila moratórium a podala na Ústrednú volebnú komisiu podnet, na základe ktorého by komisia mala rozhodnúť, či odvysielaním hodiny otázok bol porušený volebný zákon.